Objevte chutě Toskánska, nechte se zlákat jižanskou kuchyní a kvalitním vínem

Toskánsko je opravdovým pokladem Itálie. Každoročně sem míří nespočet turistů připravených objevovat nejen památky a krajinu plnou rozlehlých vinic, ale také ochutnat vytříbenou toskánskou kuchyni, ke které neopomenutelně patří víno.  

Vinice rodiny Antinori a chrám zasvěcený vínu

Antinori má velmi dlouhou a pestrou rodinnou historii, která trvá již po 26 generací, a rodina vyrábí vína již přes 600 let.  Jejich vinice najdete jižně od Tenuta Tignanelo (cca 3 km) nedaleko Sambuca Val di Pesa se nachází 220 hektarů pozemků Badia a Passignano. Tyto pozemky s vápencovým podložím leží v nadmořské výšce 250-300 metrů a patří mezi nejkrásnější a nejúrodnější vinice v oblasti Chianti Classico. Na 50 hektarech vinic jsou zde vysázeny ty nejlepší klony Sangiovese. Některé pocházejí z velmi starých vinic z Tignanella, některé (i tisíc let staré) z národního archivu ve Florencii. Na jednom hektaru je 5 000 až 7 000 sazenic. Malá část vinic je pak osázena odrůdami Cabernet Sauvignon a Syrah. 

Další vinařství rodiny Antinori - Guado al Tasso se pak rozléhá na toskánském pobřeží v Maremma, 96 km jihozápadně od města Florencie s rozlohou téměř 1 000 ha. Vinice Guado al Tasso (celkem 300 hektarů) se táhnou dolů směrem k moři z krásně zelených hor, obklopující staré vesnice v Bolgheri, a leží ve výšce mezi 45 a 60 metry. Celé této překrásné planině se říká „Bolgherský amfiteátr“. Hory zde totiž obklopují planinu až k moři a utváří tak přírodní amfiteátr.

V okolí vinic pak naleznete chrám zasvěcený vínu Antinori nel Chianti Classico, který se nachází ve městě Bargino, kde je citlivě vsazený do scenérie plné vinic, olivových hájů a dubového porostu. Můžete zde nasát atmosféru linií působivé sklepní architektury, procházet se prostory s uskladněnými sudy nebo nahlédnout do práce místních zaměstnanců, kteří vám vysvětlí různé fáze výroby vína. Součástí sklepních prostor je i muzeum, kde je k vidění část z historické umělecké sbírky rodiny Antinori společně s díly mezinárodně uznávaných umělců, mezi které patří Yona Friedman, Rosa Barba a Jean-Baptiste Decavele.

Základní suroviny toskánské kuchyně: bílý chléb, olivový olej a maso

Neopomenutelná surovina snad každé „jižanské“ kuchyně je olivový olej. V Toskánsku má výroba olivového oleje dlouholetou tradici, především pak v městečku Buti, které leží na Olivové stezce „Strada dell olio“ nedaleko Pisy. Proslulou snídaní každého pěstitele oliv je olivový olej s bílým chlebem. Stejně tak vás pohostí ve většině tradičních restaurací, kde je podáván chléb s olivovým olejem jako couvert. Mezi toskánské speciality pak například patří příprava bílých fazolek ze Sorany, které se vaří na olivovém oleji se šalvějí a podávají se s tuňákem a bílým chlebem.

Kombinací vskutku nezapomenutelnou a natolik typickou pro magické Toskánsko je maso podávané s vínem či na víně připravované. Velmi oblíbené jsou zvěřina a mořské plody, při jejichž přípravě se často používá zejména červené víno. K nejtradičnějšímu pokrmu z masa vůbec pak patří Bistecca alla Fiorentina, což je toskánský vysoký, téměř syrový steak. Sice nepatří k nejlacinějším pokrmům, které zde můžete ochutnat, ale určitě stojí za ten zážitek. Masa se v Toskánsku často grilují a ochucují se pouze směsí bylinek a olivového oleje. „Ke grilovanému masu je vhodné například Villa Antinori Rosso Toscana IGT, které jej doprovodí šťavnatou ovocnou chutí s tóny třešní, višní a náznaky kakaa, čokolády a pralinek. Vůně je výrazná, ovocná s převahou kompotovaného ovoce. Jedná se o středně plné a středně dlouhé víno se skvěle zakomponovanou kyselinou,“ radí Filip Jantač z Global Wines. V neposlední řadě se pak velké slávě těší Lampredotto a Trippa alla fiorentina, neboli dršťky ve florentinském stylu, které se podávají buď jako polévka či samotné s omáčkou salsa verde v housce jako hamburger.