3 tipy, jak si netradičně užít exotickou dovolenou

Uvažujete odjet na exotickou dovolenou, chcete to zkusit trochu jinak a vyrazit bez cestovní kanceláře, ale jet úplně tzv. na blind se vám nechce? Máme pro vás tři zajímavé tipy, jak strávit dovolenou pohodlně, bezpečně, dobrodružně, a přitom se vejít do rozpočtu.  

S cestovkou až v místě pobytu

Láká vás jet na dovolenou na vlastní pěst, ale nemáte rádi organizované zájezdy? Skvělým kompromisem je cestovat po vlastní ose a v místě pobytu si vždy domluvit výlet s lokální cestovní kanceláří. Výhodou je, že si můžete být při cestování svým pánem, a přitom veškeré zajímavosti vidět s průvodcem. Ve většině turistických destinací od Asii až po Jižní Ameriku či Evropu si můžete až přímo na místě zamluvit výlety po hlavních památkách či zajímavých místech s místními cestovními agenturami. Většinou se jedná u půldenní či denní výlety. Stačí se poptat v hotelu, ve kterém zůstáváte nebo v turistických informacích, které bývají v populárních destinacích na každém kroku. Tyto výlety vyjdou levněji než organizované zájezdy s českou cestovní kanceláří. Výhodou také je, že takto můžete poznat lidi z celého světa. Než si ale nějaký zájezd zabookujete, je vždy dobré se na internetu podívat na recenze. Skvělý web a parťák na cestování je pak Tripadvisor.com, kde najdete recenze snad na všechny hotely či turistické aktivity po celém světě. 

Exotika na lodi

Láká vás Asie či Karibik? Zkuste jejich krásy vychutnat z paluby lodi a strávit dovolenou na jachtě. Poznáte tak exotické destinace z jiného pohledu, než kdybyste byli v klasickém hotelu. Tento typ dovolené začíná být velmi populární i pro české cestovatele, navíc není dražší než klasický formát s cestovní kanceláří či po vlastní ose, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ideální je, když vyrazíte s několika přáteli. Českou jedničkou na poli pronájmů lodí je ZINDULKA – nabízí dovolenou v pětadvaceti destinacích po celém světě, kde lze využít přes 15 000 lodí. Můžete si vybrat mezi různými druhy jachet včetně katamaránů. Pobyt na lodi si lze zakoupit buď s kapitánem, nebo pokud je mezi vámi zkušený jachtař, tak můžete vyrazit sami. 

Cestujte s lokálním průvodcem

Vhodnou volbou pro ty, kteří chtějí cestovat po vlastní ose, ale nechtějí zároveň ztrácet čas hledáním vhodných hotelů či „googlovat“ památky, je najmout si lokálního průvodce, který s vámi může cestovat celý pobyt nebo jen část. Výhodou je, že průvodce vám naplánuje podle vašich preferencí trasu, památky, najde podle vašeho rozpočtu vhodné hotely a během cest vám ukáže lokální pohled na místa, nebo doporučí nejlepší restaurace či obchody. Lokálního průvodce můžete využít i na jeden den. Vždy si vybírejte průvodce s oficiálním povolením. Reference a tipy na průvodce můžete hledat na cestovatelských fórech, například Hedvabnastezka.cz.