Během několika dnů začne demolice u Hotelu Praha

Během několika dnů začne demolice garáží a skleníku u Hotelu Praha. Uplynula totiž lhůta pro odvolání proti prosincovému rozhodnutí stavebního úřadu Prahy 6, který bourání budov u hotelu umožnil. Verdikt tak nabyl právní moci. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí PPF Real Estate Radek Stavěl. Kdy začne demolice samotného hotelu, není jasné. Dá se očekávat, že se účastníci řízení proti souhlasnému stanovisku stavebního úřadu odvolají. 

Majitel chce v areálu postavit školu a zřídit zahradu. Demolici odmítá část odborníků a veřejnosti. Podle zástupců PPF další lidé zbourání podporují v petici. 
    
Demolice začne ve spodní části areálu, kde stojí více než 60 garáží, skleník a budovy jižní vrátnice s hospodářským dvorem a bránou. Majitel pro práce zvolil společnost APB Plzeň. "Ta pro odstranění budov zvolila moderní technologii "rozstříhání" speciálními stavebními stroji," uvedl Stavěl. "Tato technologie umožňuje rychlý postup prací, její použití eliminuje hlučnost a prašnost a zcela nahradí dříve používané odstřely," doplnil. Obyvatelé Hanspaulky obdrželi informační letáky. Další informace mají k dispozici na stránkách www.parkmistohotelu.cz. 
    
Na místě garáží vznikne propojení se sousední nemovitostí a pozemkem takzvaného areálu Hadovka. Investor tu plánuje vystavět základní školu a gymnázium Open Gate po vzoru stejného areálu v Babicích u Prahy. Obnovený park, který byl v místech do sedmdesátých let minulého století, ovšem nebude přístupný veřejnosti. 
    
Hotel Praha byl postaven na konci 70. let. Až do listopadu 1989 sloužil potřebám komunistické strany a československé vlády. Mnozí ho proto vnímají jako symbol předlistopadové éry. Začátkem loňského roku ho koupil nový majitel s úmyslem jej zbourat. Vzápětí skupina teoretiků, umělců, architektů a památkářů podala na ministerstvo kultury návrh na jeho prohlášení za kulturní památku. Ne všichni odborníci s tím ale souhlasí. Historik architektury Zdeněk Lukeš například v tisku uvedl, že stavbu považuje za průměrnou architekturu. 
    
Podle příznivců hotelu je ale budova unikátní ukázkou architektury vybočující z dobového průměru. Umělecká díla, výzdoba a mobiliář v interiérech jsou neobyčejně uceleným souborem dobového výtvarnictví a designu. Hlavními architekty stavby byli Jaroslav Paroubek, Radko Černý a Arnošt Navrátil; řada dalších autorů se podílela na velkorysém řešení exteriéru i interiéru. PPF naopak poukazuje na to, že stavba je předimenzovaná a neekonomická.
 
zdroj: ČTK