Bluesman Taj Mahal zahájil sérii letních koncertů na Hradě

Ikona světové bluesové hudby, skladatel a dvojnásobný držitel Grammy Taj Mahal dnes zahájil sérii tří letních koncertů na terase Jízdárny Pražského hradu. V triu s baskytaristou Billym Richem a bubeníkem Kesterem Smithem nabídl zhruba osmi stovkám posluchačů průřez svoji téměř padesátiletou hudební kariérou. Jako další vystoupí na Pražském hradě 13. srpna americká písničkářka a pianistka Regina Spektor a 20. srpna irský zpěvák, kytarista, písničkář a skladatel Glen Hansard se svojí kapelou složenou ze členů domovských The Frames.

Jednasedmdesátiletý americký zpěvák a multiinstrumentalista Taj Mahal, vlastním jménem Henry St. Clair Fredericks, při své premiéře v České republice přilákal i bývalého prezidenta Václava Klause s chotí. Ten v době svého působení na Hradě pořádal jazzově laděné koncerty.

Taj Mahal svoji uměleckou dráhu začal v žánru amerického blues, ale postupně svůj umělecký záběr rozšířil na hudbu celého světa - západní Afriky, Latinské Ameriky, Karibiku i Evropy. Také na dnešním vystoupení na jevišti s výhledem na Chrám Sv. Víta nabídl i jiné žánry než ortodoxní blues. "Nechtěl jsem podlehnout pocitu sebeuspokojení. Chtěl jsem rozvíjet nápady, které přicházely z jazzu, africké nebo karibské hudby. Vždy jsem zkoumal vztahy a spojení mezi různými žánry," uvedl před časem.

Mezi návštěvníky koncertu bylo i mnoho cizinců. "V Praze dnes také hrají Depeche Mode? Taj Mahal je lepší," řekl ČTK mladý Američan, pro kterého byl koncert důvodem k první návštěvě Pražského hradu.

Taj Mahal je jednou z nejvlivnějších osobností bluesové hudby 20. století. Vyrostl v Massachusetts v hudební rodině. Jeho otec byl jazzový pianista a skladatel, původem z Jamajky. Matka zpívala v gospelovém sboru. Po absolvování univerzity se odstěhoval do Los Angeles, kde založil kapelu Rising Sons s kytaristou Ry Cooderem.

Americký bluesový kytarista a zpěvák Taj Mahal vystoupil 23. července v Praze. Koncert navštívili i bývalý prezident Václav Klaus v doprovodu své manželky Livie (vlevo) a manželka prezidenta Ivana Zemanová (druhá zprava) s dcerou Kateřinou (vpravo).

Předskakovali řadě významných muzikantů a Taj Mahal se díky tomu v mládí seznámil s mnoha bluesovými legendami. Brzy také vydal první tři desky Mahal (1967), The Natch'l Blues (1968) a Giant Step (1969). Za album Seňor Blues z roku 1997 získal první Grammy. V té době se také prohloubil jeho zájem o world music - indickou, havajskou i africkou hudbu. V roce 2000 obdržel podruhé Grammy, tentokrát za album Shoutin' in Key.

O plánované letní koncerty na Pražském hradě je velký zájem. Například vystoupení americké písničkářky a pianistky Reginy Spektor bylo na konci června již vyprodané. Pořadatelé nyní dali do prodeje další stovku lístků.

Autor: ČTK