Cenu Michala Velíška dostali tři muži za pomoc při autonehodě

Cenu Michala Velíška za statečnost při záchraně lidského života letos získali za pomoc při vážné autonehodě tři muži, Lukáš Voborník, Petr Uchytil a Jiří Němec. Z hořícího auta vyprostili mladou ženu a její dvouletou dcerku. Na slavnostním ocenění bylo dnes za pomoc při záchraně lidského života oceněno několik dětí. 

Sošku skleněného anděla uděluje nadace Adra a televize Nova od roku 2006, a to v připomínce na statečnost Velíška. Televizního střihače zastřelil před sedmi lety muž, před kterým bránil mladou ženu. 
    
Letos ocenění získali hned tři zachránci. Letos v březnu byli svědky nehody, když mladá řidička narazila do stromu mezi obcemi Přibylov a Podlažice na Skutečsku. Žena zůstala kvůli zlomeným nohám zaklíněná za volantem, v autě byla navíc dvouletá holčička. Protože auto začalo hořet, dva ze zachránců vyprošťovali ženu, třetí se staral o dítě. Během záchrany již silně hořel motor i palubní deska a vybuchovaly praskající pneumatiky. Auto nakonec pohltily až čtyřmetrové plameny. Ženu s holčičkou se nakonec trojici podařilo z auta vyprostit a předat záchranářům. 
    
Sošku anděla si na dnešní slavnosti převzal Voborník, spoluzachránci se kvůli pracovnímu vytížení omluvili. Jedenadvacetiletý mladý muž, který pracuje jako pokrývač, svůj čin za hrdinský nepovažuje. "Udělal by to každý," poznamenal. 
    
O události prý doma řekl až asi po třech dnech. "To už tu je asi potřetí, že ten kdo dostal cenu, tak to doma ani nikdo nevěděl," poznamenal předseda výboru Ceny Michala Velíška Vítězslav Vurst. 
    
Na Cenu Michala Velíška může být nominován každý, kdo není profesionálním záchranářem, policistou, hasičem, vojákem, zdravotníkem nebo lékařem a za poslední rok zachránil v České republice lidský život. Ze 160 došlých nominací vybral výbor Ceny Michala Velíška tři finalisty. O vítězi pak rozhodli lidé v internetovém hlasování. 
    
Dalším letošním finalistou byl Stanislav Vojtěch, který loni v říjnu pomohl zneškodnit útočníka, který na diskotéce v Chotěboři kvůli banálnímu sporu sekerou napadl a zranil dva hosty. Vojtěch, který v podniku pracoval jako brigádník, vyběhl a židlí přitlačil opilého násilníka ke zdi. Útočník ještě při útěku pořezal dva další hosty, kteří se ho snažili zadržet. Policisté ho dopadli a byl odsouzen ke 13 letům ve vězení a k vyhoštění. 
    
Mezi finalisty se dostal i Jan Tyburec, který zachránil život tonoucímu. Dva mladíci se letos v červnu koupali poblíž nebezpečného strakonického jezu Na Křemelce. Vodní vír je stáhnul pod jez a začali tonout. Tyburec, který se na tomto místě kdysi topil, skočil do vody a křičel, aby chlapci plavali k prostřednímu pilíři, že je tam chytne. Jednomu se to podařilo, ale druhému došly síly. Po zhruba sedmi minutách se jeho bezvládné tělo dostalo z nebezpečného bubnu na volnou řeku. Odtud ho Tyburec vytáhnul na břeh a začal s oživováním, při kterém mu pomohl voják z povolání. Lékařům se chlapce podařilo zachránit. 
    
Velíšek zemřel 13. září 2005, když se snažil pomoci neznámé ženě. V parku na pražském Karlově náměstí jedenatřicetiletý recidivista David Lubina ženu obtěžoval a ohrožoval pistolí. Velíšek se jí zastal a útočník po něm dvakrát vystřelil. Televizní střihač, který byl tehdy na procházce s roční dcerou v kočárku, útok nepřežil. Lubina byl později odsouzen k 25 letům vězení. 
 
zdroj: ČTK