ČOI: Padělky se objevují už i v nákupních centrech

Padělky značkového zboží se v poslední době objevují i v nákupních centrech. Česká obchodní inspekce (ČOI) ve třetím čtvrtletí zjistila prohřešky u 72 procent z 335 provedených kontrol zaměřených na porušování práv duševního vlastnictví. Obchodníkům inspekce uložila 223 pokut za 1,9 milionu korun. ČTK o tom informovala ČOI. 

Kontroloři zabavili celkem 3859 kusů padělků v hodnotě téměř sedm milionů korun. Nejčastěji šlo o textil, elektroniku či obuv. Nejčastěji padělanou značkou je Pokémon Wizards. 
    
ČOI se při kontrolách neomezila pouze na stánkový prodej v příhraničí nebo tržiště, ale také na obchodní centra a e-shopy. Na kontrolách se s ČOI podílela také policie, pracovníci celní správy a cizinecké policie. 
    
"U zabraných výrobků, které prokazatelně neodpovídají zvláštním právním předpisům, bylo nebo bude pravomocně rozhodnuto o jejich propadnutí. Následně budou zničeny nebo podle jejich charakteru využity k humanitárním účelům," uvedl mluvčí inspekce Denis Gaidoš. 
    
Podle inspekce se padělky stále častěji objevují v kamenných prodejnách a v buticích na turisty navštěvovaných místech, a také v e-shopech. 
 
zdroj: ČTK