ČPS: Během příštích tří let přibude nejméně 150 CNG stanic

Podle Českého plynárenského svazu (ČPS) v Česku během příštích tří let přibude nejméně 150 CNG stanic, nyní jich je v provozu více než 50. Jen dvě plynárenské společnosti plánují investovat během dvou až tří let zhruba půl miliardy korun do vybudování vlastní sítě stanic. ČPS to dnes oznámil v tiskové zprávě. Ve světě je nyní v provozu více než 22.000 CNG stanic, v Evropě 4200.

Firma E.ON plánuje v příštích pěti letech postavit v ČR celkem asi 50 plnicích stanic v celkové hodnotě 0,8 miliardy korun, uvedl místopředseda Rady ČPS Jiří Šimek. 
    
Mluvčí skupiny RWE Martin Chalupský uvedl, že RWE v současné době provozuje deset plnicích CNG stanic. "Letos otevřeme další nové CNG stanice na čerpacích stanicích Benzina v Plzni, Olomouci a Kosmonosech," dodal. RWE, která je v ČR lídrem v prodeji CNG, se v roce 2013 na prodeji CNG podílela téměř čtvrtinovým podílem. 
    
Výkonný ředitel svazu Jan Ruml se domnívá, že optimální počet CNG stanic pro Českou republiku je 200 až 300 stanic a tento počet během tří až pěti let nepochybně v ČR bude postaven. Jen společnost Benzina má podepsané kontrakty na 25 stanic a celkově vidí potenciál přidat stojan na plnění CNG až na 40 stanic, dodal. 
    
Společnost Vítkovice Doprava chce nejpozději do roku 2016 vybudovat na čerpacích stanicích společnosti Benzina 20 plnicích stanic na CNG. Počítá s jejich výstavbou během dvou až tří let. Většinu stanic chce ale stihnout otevřít ještě v roce 2014. Mezi prvními stanicemi by měly zahájit provoz především ty na dálničních tazích a rychlostních komunikacích. 
    
V současné době existuje 14 CNG stanic v Praze a Středočeském kraji, 11 CNG stanic v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, šest v Ústeckém a Libereckém kraji, osm v Plzeňském, Jihočeském a Karlovarském kraji, pět v Královéhradeckém a Pardubickém kraji a v kraji Vysočina, Jihomoravském a Zlínském kraji celkem osm. 
    
Počet vozidel na CNG přibývá o několik tisíc ročně. Celkem je nyní ve světě 20 milionů CNG vozidel. 
 
zdroj: ČTK