Do evakuovaného domu se lidé vrátí asi ve čtvrtek

Stavební firma Metrostav zajistila evakuovaný bytový dům Prague Marina v pražských Holešovicích podpěrnými sloupy, dům je stabilní, řekl ČTK mluvčí firmy František Polák. Ve čtvrtek statiku luxusní stavby zkontroluje odborník, hned poté se do bytů budou moci vrátit majitelé. Příčina problémů se statikou zatím není jasná. Podle Poláka ale pohyby domu mohly způsobit vysoké teploty.

"Projekt je zabezpečen a je stabilní. Měření prokázala, že se stavba od neděle nepohnula," řekl Polák. Do suterénu a prvního poschodí namontoval Metrostav síť železných vzpěr, které dům podpírají. Jde ale o dočasné řešení. "Nejprve je nutné zjistit příčinu nebo příčiny, teprve pak rozhodneme, jak postupovat dál," doplnil. Jednou z možných příčin by podle něj mohl být teplotní šok. Dům je totiž postaven z betonu a oceli, přičemž kov reaguje na teplotní změny jinak než beton.

Podobně se vyjádřil také statik Václav Kučera, podle kterého je konstrukční řešení holešovického domu velmi neobvyklé. Právě proto by za problémy se statikou mohlo stát takzvané klimatické zatížení. Stejně tak teplota podle něj někdy naruší mosty nebo pláště panelových domů. Teplotní šok je však pouze jednou z variant.
 
"Případnými dalšími příčinami by mohly být nedostatky v projektu, nedostatky v provedení ocelových stojek, mohla by to být i skrytá vada materiálu," uvedl Kučera. Znalecký posudek byl podle něj teprve dnes zadán.
 
Majitelé bytů budou mít podle jedné z vlastnic Marcely Vilímkové ve čtvrtek schůzi výboru, na které projednají společný postup "k ochraně svých zájmů". Ženě se mimo jiné nelíbí, že nemá dostatek oficiálních informací. "Vzhledem k tomu, že dosud stále není známá příčina, je pro mě jako laika například znepokojující, že zhotovitel stavby již nyní informuje o možném návratu lidí do objektu," sdělila ČTK Vilímková.
 
V části jednoho z bytových domů se v neděli zdeformovalo několik sloupů konstrukce. Hasiči tak museli ještě týž večer evakuovat asi 30 lidí. Polák řekl, že Metrostav jako dodavatel stavby zajistil pro obyvatele 28 pokojů v jednom z nejdražších pražských hotelů - v Hiltonu. Samotná výměna vadných prvků konstrukce se uskuteční za plného provozu. Lidé tak už své domovy opouštět podle Metrostavu nebudou. Kdy se oprava uskuteční, ale Polák zatím odhadnout nedokázal.
 
V projektu Prague Marina bylo na nábřeží u holešovického přístavu vybudováno 338 bytů, většina z nich už je prodána. Zhruba devadesátimetrový byt se prodává za pět milionů korun, v domech jsou ale i byty o rozloze 200 metrů čtverečních, jejichž cena je více než 15 milionů korun.
 
Policie případ vyšetřuje pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti.
 
zdroj: ČTK