Dopravní podnik vypíše tendr na forenzní audit, prověří zakázky

Pražský dopravní podnik do poloviny března vypíše tendr na forenzní audit. Má prověřit některé podezřelé zakázky uzavřené v posledních čtyřech letech. Podnik za něj zaplatí částku v řádu milionů korun. Novinářům to dnes řekl ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) Milan Křístek. 

Loni pro pražský magistrát vypracoval advokát Václav Láska analýzu asi desítky problematických smluv podniku. Prověrka podle Lásky ukázala velkou nevýhodnost kontraktů, se škodou v řádu stamilionů korun. Některé z nich už podnik vypověděl, u jiných se pokouší vyjednat změnu podmínek. 

Část smluv prověřila poradenská firma KPMG. Průběžné výsledky nepotvrdily, že by škody po údajném předražení zakázek dosáhly stamilionů korun. Konečnou zprávu KPMG zatím DPP k dispozici nemá. 
    
Forenzní audit má prověřit zbylé smlouvy, které vytipoval Láskův tým. Navíc budou vybrány další podezřelé nadlimitní smlouvy, které byly uzavřeny v období čtyř let před nástupem Křístka do funkce ředitele. Křístek se funkce ujal zhruba před třemi měsíci. "Cílem je vytipovat případné procesní chyby a selhávání kontrolních mechanismů, selhávání jedinců a systému," uvedl. 
 
zdroj: ČTK