Jedenáct osobností získalo cenu Přístav za podporu práce s dětmi

Jedenáct osobností získalo cenu Přístav za podporu mimoškolní práce s dětmi a mládeží. Ocenění, které potřinácté udělovala Česká rada dětí a mládeže, je určeno představitelům veřejné správy a samosprávy a podnikatelům. Mezi laureáty tentokrát byli úředníci ministerstva pro místní rozvoj, politici na vrcholné i komunální úrovni nebo ředitelka jednoho z pražských hotelů Iva Nešvarová.

Některé z členských organizací České rady dětí a mládeže nominovaly místopředsedkyni Senátu Miluši Horskou (nestraník) a předsedu poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiřího Miholu za jejich přístup k problematickému zákonu o dětské skupině.
 
Horská v Senátu aktivně podporovala pozměňovací návrh s dobrovolnou registrací, a když poslanci znovu prosadili vládní verzi s povinnou registrací, Mihola se aktivně angažoval při vyjednávání kompromisu. Poslanci sice prezidentské veto přehlasovali, ale už předtím se koalice mimo jiné díky jeho aktivitě domluvila na rychlé novele směrem k dobrovolnému zapojení do sítě dětských skupin. Novela předložená skupinou poslanců by se měla projednávat v lednu, uvedl ve čtvrtek Mihola.
 
Z dalších osobností byl oceněn ještě náčelník Generálního štábu Armády České republiky Petr Pavel, který si však cenu nemohl převzít osobně.
 
Spolky a neziskové organizace pracující s dětmi si však všímaly také dlouhodobé podpory komunálních politiků. Proto si za zájem o oblast zájmového vzdělávání a sportu odnesl cenu náměstek ostravského primátora Martin Štěpánek.
 
Aktivně se v tomto směru dlouhodobě angažují také starosta a místostarostka obce Řepice na Strakonicku Martin Vysoký a Věra Mráčková. Ti se v této vesnici se zhruba třemi stovkami obyvatel zasloužili o vznik dvou hřišť, mateřské školy a lanového centra.
 
Vlastně na domácí půdu se pro ocenění vrátil Pavel Trantina, bývalý předseda České rady dětí a mládeže, který se aktuálně angažuje v Bruselu v jednom z poradních orgánů Evropské komise. Je také předsedou Evropské aliance pro dobrovolnictví, která vznikla v loňském roce.
 
Ceny předával ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). "Mimoškolní činnost je důležitá. Pokud se dělat nebude, budou děti vyrůstat na ulici, budou fetovat, budou příliš často hrát počítačové hry," poznamenal ve svém úvodním proslovu.
 
zdroj: ČTK