Lindab radí: při pořizování plechové střešní krytiny dbejte na kvalitní povrchovou úpravu

Nynější doba staví statisíce Čechů do situace, kdy musí trávit doma mnohem více času než dřív. Pandemie koronaviru z nás však zároveň nesňala všechny další úkoly – nejen běžné, ale i dlouhodobé. Jedním z nich je pro řadu z nás i stavba nového domova či rekonstrukce toho stávajícího. Lidé často odkládají pořízení nové střechy ze zimy na jaro, a v některých případech už to zkrátka nepočká. Nucený pobyt doma dává alespoň příležitost, aby si důkladně prošli a porovnali velmi širokou nabídku různých výrobců. Rozhodnou-li se pro plechovou střešní krytinu, která dnes zdatně konkuruje klasickým taškám, měli by při jejím pořizování zohlednit i kvalitní povrchovou úpravu. Ta totiž může prodloužit životnost plechové střechy o mnoho let. Například Lindab, přední světový designér, výrobce a prodejce střešních krytin a okapových systémů z prvotřídní švédské oceli, doporučuje u svých střešních krytin povrchovou úpravu Premium Mat zajišťující vysokou ochranu střešní krytiny. U ní majitel domu připlatí oproti základní povrchové úpravě Classic jen malou částku navíc, ale přitom se mu prodlouží záruka na střechu o 5 let na celkem 20 let. 

Ideální poměr cena:kvalita? Zlatou střední cestou je úprava Premium Mat 
Moderní plechové krytiny jsou na horní straně opatřeny povrchovými úpravami. Obecně pro všechny platí, že díky nim jsou střechy odolné vůči mechanickému poškození a úspěšně čelí vnějším vlivům, jako je např. UV záření, extrémní teploty či znečištění ovzduší. Ochranná vrstva spolu s ocelovým jádrem dodává plechovým krytinám odolnost a pevnost, atraktivní vzhled a dlouhou funkčnost.  Povrchové úpravy ocelových krytin Lindab nesou názvy Classic, Premium Mat, Elite a Durafrost a liší se od sebe vlastnostmi, schopností odolávat vnějším vlivům (tedy životností) a s tím související zárukou. Podle Petra Kulhavého, produktového manažera společnosti Lindab s. r. o., představuje z široké škály povrchových úprav právě Lindab Premium Mat tu nejlepší volbu pro ty majitele domů, kteří chtějí vyšší než standardní kvalitu, ale musí přitom hledět na své finanční možnosti. „Střechy s povrchovou úpravou Premium Mat mají líbivý matný povrch se sníženým stupněm lesku. Vyznačují se vysokou barevnou stabilitou. Díky ní krytina výborně vypadá po mnoho let, nevybledne a nevyšisuje – a to jak v běžném, tak v agresivním prostředí, například v městských průmyslových aglomeracích. Velmi dobře odolává korozi, a to i v průmyslovém prostředí, nebo v prostředí s vysokým obsahem soli, což odpovídá zařazení do korozivní třídy RC4. Vyznačuje se též vysokou ochranou proti mechanickému poškození: oproti klasickým materiálům je o 25 % odolnější k poškrábání,“ uvádí Petr Kulhavý.

Premium Mat: atraktivní barvy, široká škála krytin
Premium Mat je k dispozici v 5 nejžádanějších odstínech: cihlově červená, tmavě červená, hnědá, tmavě šedá, břidlicově šedá a černá. Touto povrchovou úpravou lze ošetřit jak profilované střešní krytiny Lindab Topline, Ideal, Mega a Goodlock, tak i nejžádanější krytinu od Lindabu – SRP Click (technologií profilovaná krytina se vzhledem krytiny drážkované).

Bezpečné objednání z pohodlí domova – a přitom s veškerým technickým servisem 
Rozdíl v ceně za střešní krytinu od Lindabu v základní povrchové úpravě Classic oproti úpravě Premium Mat s vyšší odolností a s o 5 let delší zárukou je jen malý. Lze to ilustrovat na modelovém příkladu jedné z nejpopulárnějších střešních krytin od Lindabu – Lindab Topline. Její cena u rodinného domu se sedlovou střechou o ploše 100 m2 (včetně lemování a spojovacího materiálu) činí 46 820 Kč se zárukou 15 let, zatímco v povrchové úpravě Premium Mat vyjde na 49 773 Kč, ale vyšší kvalitě odpovídá i delší záruka 20 let. Cena střechy za rok její životnosti v poměru k délce záruky je u úpravy Classic 3 121 Kč, zatímco u úpravy Premium Mat pouze 2 489 Kč: roční úspora tak činí 632 Kč. Současně platí nabídka Lindabu, že při koupi kompletního střešního systému nad 50 m2 (tzn. střešní krytiny včetně okapů a příslušenství) dostane majitel střechy její třetinu zdarma. A navíc lze střešní krytinu objednat bezkontaktně z pohodlí a bezpečí domova. Celá procedura může po e-mailu proběhnout velmi rychle (včetně bezplatných konzultací s techniky Lindabu) – a do 10 dnů od zaplacení bankovním převodem Lindab dopraví novou střechu na místo stavby.