Měření na Evropské ulici ukázalo další nestabilní místo

Měření na Evropské ulici v Praze, kde se v neděli propadla vozovka, odhalila další nestabilní místo. V noci se tam znovu vrátí silničáři a místo, které se našlo nedaleko propadu, zpevní. ČTK to řekl František Polák, mluvčí firmy Metrostav, která v této lokalitě staví metro. Na Evropskou ulici se dnes ráno vrátila auta. Dopravní podnik, který obnovil provoz tramvají a autobusů už ve čtvrtek, zrušil všechna omezení i dočasně zřízené zastávky.

Nedělní propad je nyní zpevněný, zalitý betonem a překrytý vrstvou asfaltu. Dělníci budou ale v nočních hodinách zpevňovat další část silnice, a to ve směru do centra. Z výsledků měření totiž vyplynulo, že nestabilní je i podloží na druhé straně tramvajových kolejí. Řidiči místo objedou po tramvajovém pásu, řekl Polák. Jestli průzkumy odhalí i další problematická místa na Evropské ulici, to nedokázal říct.

Propad se objevil v neděli na křižovatce s Horoměřickou ulicí, kde se hloubí prodloužení trasy metra A. Podle dosavadních závěrů ale nemá se stavbou nic společného. Jáma byla zhruba čtyři metry hluboká, metro se ale podle Poláka razí ve dvacetimetrové hloubce. Razicí štít je už navíc o několik desítek metrů dál. Propad zřejmě způsobily dutiny pod vozovkou, do nichž při vydatných deštích natekla voda.
 
K této verzi se přiklonil i pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Ve čtvrtek navíc uvedl, že podobným propadům nelze zcela zabránit. Pod Evropskou ulicí je totiž nestabilní podloží. "Opravuje se častěji, než je běžné," řekl na setkání s novináři. Odborníci proto pomocí ultrazvuku a dalších metod prověřili i další místa.
 
Policie případ vyšetřuje kvůli podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti.
 
V Praze se v minulých letech propadla zem při výstavbě tunelového komplexu Blanka, který rovněž staví Metrostav. Dvakrát se tunel propadl v roce 2008 ve Stromovce, před dvěma lety pak nedaleko Pražského hradu. Metrostav za to dostal milionovou pokutu od Českého báňského úřadu, dalších asi 9,56 milionu korun zaplatil Praze.
 
zdroj: ČTK