MF uvolní dvě mld Kč na povodně, počítá i s 3 mld na pohledávky

 Ministerstvo financí uvolní z letošního rozpočtu další dvě miliardy korun na odstranění škod po červnových povodních, se třemi miliardami korun předběžně počítá na odkup nedobytných pohledávek zdravotních pojišťoven. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to řekl ministr financí a místopředseda vlády Jan Fischer. Ministr odkup pohledávek patrně podpoří, ještě před tím si ale od ministerstva zdravotnictví vyžádá analýzu.

Z letošního rozpočtu půjde navíc ještě 250 milionů korun na posílení úřadů práce, aby se zase víc zaměřovaly na zvýšení zaměstnanosti. Fischer ale bude po ministrech žádat úspory na chodu všech ministerstev. "Jsem přesvědčen, že všude je možné najít vatu," řekl.
 
Na konci června dosáhly celkové příjmy státního rozpočtu bezmála 550 miliard korun, výdaje jsou 581 miliard korun. Schodek 31,5 miliardy byl meziročně nižší zhruba o 40 miliard.
 
Ministerstvo financí hned po červnových záplavách uvolnilo dvě miliardy korun pro ministerstvo zemědělství. "Propočty a analýzy ukazují, že bychom mohli mířit ke čtyřem miliardám, pokud jde o povodňové škody," uvedl Fischer. Peníze podle něj půjdou "napříč resorty".
 
Povodně si vyžádaly celkem 15 lidských životů. Výrazně zasaženo bylo celkem sedm českých krajů, ve kterých vláda vyhlásila nouzový stav. Postiženo bylo 950 obcí, evakuováno bylo přes než 26.000 lidí. Přesná výše škod se teprve zjišťuje, podle odhadů dosáhne desítek miliard korun.
 
Problémy s finanční situací pojišťoven zmínil po svém nástupu do funkce i nový ministr Martin Holcát. Řekl, že ji chce řešit přednostně, převzal už připravený návrh na odkup pohledávek. Zdravotní pojišťovny mají dohromady na účtech nižší zůstatek, než měsíčně dají za péči. Zůstatek se v jednotlivých měsících pohybuje do 16 miliard korun, měsíční obrat je přes 20 miliard korun.
 
Autor: ČTK