Ministři budou na Zlínsku řešit následky výbuchu muničního skladu

Ministři obrany a vnitra Martin Stropnický (ANO) a Milan Chovanec (ČSSD) budou ve čtvrtek na Zlínsku řešit následky nedávného výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Na pondělní jednání vlády pak předloží materiál, který se bude zabývat možnou pomocí vlády. Při rozpravě ve Sněmovně to dnes řekl Stropnický. Opoziční hnutí Úsvit dnes navrhovalo zařazení mimořádného bodu k této problematice, pro ale nebylo dost hlasů.

Předseda Úsvitu Tomio Okamura žádal, aby Stropnický odpověděl například na to, jakým firmám a za jakých podmínek byl areál pronajat či jak je kontrolována bezpečnost areálu. Upozornil na petici, kterou v minulých dnech zorganizovali místní obyvatelé a pod kterou je nyní asi 200 podpisů.
 
"Sdílím potřebu na tyto otázky odpovědět. Budu vás informovat, až budu vědět konkréta," řekl Stropnický. Více informací prý bude mít po čtvrteční návštěvě regionu, na kterou se chystá společně s ministrem vnitra Chovancem. Podle mluvčího ministerstva obrany Petra Medka by se návštěva měla konat v odpoledních hodinách, ministr by se měl mimo jiné sejít se členy krizového štábu.
 
Výbuch a následný požár zničily v polovině října sklad munice, který má pronajatý ostravská firma Imex Group. Ještě minulý týden se z areálu ozývaly neřízené detonace a místo prozkoumávali pyrotechnici. Pohřešováni jsou stále dva její zaměstnanci, muži ve věku 56 a 59 let. Právní zástupce firmy uvedl, že škoda se bude pohybovat v desítkách milionů korun. Na místě jsou veškeré druhy munice od pěchotní přes munici do ručních protitankových zbraní a dělostřeleckou munici až po letecké pumy.
 
zdroj: ČTK