Nebude-li registr do pátku fungovat, ministr Dobeš rezignuje

Premiér Petr Nečas (ODS) dal do pátku čas ministru dopravy Pavlu Dobešovi (LIDEM), aby odstranil problémy se systémem registru vozidel. Bude-li systém i poté nadále kolabovat, očekává premiér ministrovu okamžitou rezignaci. Současná situace kolem registru je podle předsedy vlády neakceptovatelná. Dobeš České televizi řekl, že když systém do pátku spolehlivě fungovat nebude, je připraven rezignovat.

"Očekávám do pátku, že systém registrace vozidel bude běžet bez kolapsu a veřejnost bude informována o tom, že je možné přijít a nechat se bez problémů odbavit," napsal Nečas v prohlášení. Doplnil, že ministrovi na schůzce řekl, že na ministerstvu musí být za problémy s registrem vyvozena konkrétní personální odpovědnost.

Dobešova stranická šéfka Karolína Peake zdůraznila, že je "připravena postavit se situaci na ministerstvu dopravy čelem a navrhnout stranickým orgánům i vyvození politické odpovědnosti". Její nová strana prý nebude strkat hlavu do písku, jak bylo u politických stran v ČR v posledních letech zvykem.
 
"Politickou odpovědnost musí být schopen vyvodit i ten ministr nebo šéf, který třeba osobně za pochybení nemůže, nebo může jen částečně. Odpovědnost přichází s vedoucí pozicí," dodala Peake.
 
K odchodu dnes kvůli problémům s registrem Dobeše vyzval i šéf opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka.
 
Nedávno spuštěný nový systém registru vozidel nejprve zkolaboval a dodnes funguje s problémy. Náměstek ministra dopravy Miroslav Drobný dnes ČTK řekl, že v něm je okolo milionu chybných dat, která nejde odstranit jinak než tím, že lidé přijdou na registrační pracoviště, kde úředníci chyby v databázi zjistí a opraví. Kvůli chybám se vzájemně obviňují ministerstvo vnitra, které registr dřív provozovalo, a ministerstvo dopravy.
 
Software pro nový registr stál 37 milionů korun. ATS - Telcom Praha zakázku získala od ministerstva dopravy bez výběrového řízení. Dalších 32,4 milionu korun má ministerstvo zaplatit za provoz registru.
 
zdroj: ČTK