Od neděle se mění řády vlaků, ČD do Košic nasadí pendolina

Vlaky začnou od neděle jezdit podle nového jízdního řádu. České dráhy vzhledem k nástupu konkurence nasadí na trase z Prahy do Košic pendolina, na vnitrostátních linkách obnoví provoz na několika tratích. Příměstské vlaky v Praze budou nově zastavovat ve stanici Praha-Kačerov. Cena jízdenek Českých drah se zvýší zhruba o procento, na trasách do 50 kilometrů zůstane stejná. LEO Express a RegioJet ceny nezmění.

Na trati z Prahy do Košic začaly jezdit žluté vlaky RegioJet ve zkušebním provozu od poloviny října, od nového jízdního řádu zahájí ostrý provoz. Původně chtěla firma prodloužit linku Praha - Žilina do Košic od nového grafikonu stejně jako konkurenční Leo Express. České dráhy dosud jezdily na východní Slovensko s vlakem EuroCity Košičan. Kvůli konkurenčnímu boji se rozhodly nasadit pendolina a budou tak nejrychlejším dopravcem na trase.
 
Ve vnitrostátní přepravě České dráhy obnoví provoz na dvou tratích. Celkem čtyři páry osobních vlaků zajistí spojení spojení mezi Moravskou Třebovou v Pardubickém kraji a Dzbelem v Olomouckém kraji. O jeden pár vlaků víc vyjede v Pardubickém kraji na trať z Holic do Borohrádku. Bývalý ministr dopravy Antonín Prachař do nového řádu prosadil, že vlaky pendolino, jedoucí z Prahy do Chebu a Františkových Lázní, budou zastavovat v Lázních Kynžvart.
 
Jízdenky Českých drah na delších trasách mírně podraží. Například jízdné na patnáctikilometrové trati z Lysé nad Labem do Nymburka zůstane na 29 korunách, zatímco 69 kilometrů dlouhá jízda z Prahy do Kolína podraží o korunu, a z Prahy do Chebu (219 kilometrů) cestující připlatí dvě koruny.
 
Cena za jízdu vlaky LEO Express se měnit nebude. "Cenová hladina zůstává stejná," řekla ČTK mluvčí dopravce Petra Valentová. Ani RegioJet ceny nezmění. "Ceny jízdenek zůstanou stejné, žádné další trasy nespustíme," sdělila ČTK mluvčí Petra Nováková.
 
Od neděle se změní také některé jízdní řády příměstských spojů, což ovlivní i pražskou integrovanou dopravu. Změny se dotknou vlaků i autobusů. Příměstská doprava bude mít novou zastávku v Praze-Kačerově a také další zastávku v Chýni nedaleko Prahy. Podle mluvčího firmy Ropid Filipa Drápala budou některé rychlíky R4 nově zastavovat v Podbabě. Na území hlavního města přibudou autobusové zastávky na znamení, například Čínská, Jenerálka, K Letňanům a Smiřická.
 
Nejvíce vlaků podle nového grafikonu vypraví České dráhy (8457), na ostatní dopravce připadá 477 spojů. ČD vypraví denně v průměru 6789 vlaků, což je proti loňsku o 64 více.
 
zdroj: ČTK