OECD nadále letos očekává růst tuzemské ekonomiky o 1,1 procenta

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává v letošním roce růst tuzemské ekonomiky o 1,1 procenta a v příštím roce o 2,3 procenta. Vyplývá to z březnového hospodářského výhledu OECD, který dnes na tiskové konferenci s premiérem Bohuslavem Sobotkou prezentoval generální tajemník OECD Ángel Gurría. Aktuální prognóza je stejná jako loni v listopadu. OECD zároveň doporučuje setrvat v současném nastavení měnové politiky, dokud neodezní riziko deflace, a udržet neutrální rozpočtovou politiku. 

Odhad OECD patří k těm pesimističtějším. Česká národní banka v únorové prognóze čeká letos růst hrubého domácího produktu o 2,2 procenta a příští rok o 2,8 procenta. Ministerstvo financí pak letošní očekává růst o 1,4 procenta. Pro rok 2015 MF počítá s růstem ekonomiky o dvě procenta. Podle Evropské komise by měl letos HDP vzrůst o 1,8 procenta, v roce příštím o 2,2 procenta. 
    
OECD doporučuje ČR ve výhledu zajistit udržitelnost veřejných rozpočtů, a to zvyšováním skutečného věku odchodu do důchodu. Zároveň by vláda měla zajišťovat valorizaci důchodů a zvážit možnost diverzifikovat zdroje příjmů důchodců. 
    
Sobotka uvedl, že věk odchodu do důchodu by se neměl zvyšovat. Máme totiž poruchy na trhu práce, starší lidé mají problém najít zaměstnání," upozornil. Zároveň dodal, že vláda plánuje podpořit spoření na důchod ve třetím pilíři důchodového systému a zároveň bude hledat cestu, jak ukončit fungování pilíře druhého. 
    
Organizace rovněž doporučuje ustavit nezávislou rozpočtovou radu s velkými pravomocemi. K dalším doporučením patří také soustředit správu a řízení zbývajících podniků v majetku státu do jednoho orgánu, nebo zprivatizovat některé státní podniky a činnosti, které se týkají podnikání. 
    
Zaměstnavatelé by v ČR měli být podle OECD motivováni ke školení mladých pracovníků bez praxe pomocí daňové podpory nebo pomocí snížení odvodů na sociální pojištění. 
    
"Mnohá doporučení jsou ve shodě s programem vlády. Ať již jde o boj s korupcí, posílení transparentnosti nebo zákon a státní službě. Přesto jsou některé body, kde máme rozličný názor. Například jde o zavedení poplatků za studium na vysokých školách," uvedl Sobotka. 
    
Zpráva OECD uvádí, že nejvýznamnějším úkolem makroekonomické politiky je udržet začínající oživení a zvýšit potenciální růst. Rizikem ekonomického oživení je podle OECD vývoj na zahraničních trzích, jako jsou Německo a další země eurozóny. Další obavou je možnost opětovného propuknutí finančních turbulencí v Evropě. 
 
zdroj: ČTK