ppm: Šance před druhým kolem jsou vyrovnané, těsně vede Zeman

Šance v prezidentské volbě jsou vyrovnané, lidé nyní těsně preferují bývalého premiéra Miloše Zemana (SPOZ). Podle průzkumu agentury ppm factum by ho v druhém kole volilo 53,7 procenta lidí. Současnému ministrovi zahraničí Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09) by dalo hlas 46,3 procenta voličů. O své volbě je ale definitivně rozhodnuta jen zhruba polovina občanů, kteří hodlají volit.      

Zásadním pro výsledek voleb bude to, jak se rozdělí hlasy po dvou poražených - bývalém předsedovi úřednického kabinetu Janu Fischerovi a místopředsedovi a senátorovi ČSSD Jiřím Dienstbierovi. Fischerovi příznivci se více přiklánějí ke Schwarzenbergovi, naopak voliči Dienstbiera k Zemanovi. 

Zemana podporují především příznivci levicových stran, Schwarzenberg má podporu stoupenců pravicových parlamentních stran i většiny stran mimoparlamentních s výjimkou SPOZ a také občanů, kteří nevědí, které politické straně by chtěli dát hlas, uvedli autoři průzkumu. 
    
Voleb by se podle ppm zúčastnilo 62,5 procenta oprávněných voličů, což signalizuje přibližně stejně vysokou volební účast jako v prvním kole prezidentské volby i ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2010. 
   
Průzkum se uskutečnil od 16. do 18. ledna a zúčastnilo se ho 1061 občanů ČR ve věku od 18 let. 
   
První kolo prezidentských voleb vyhrál Zeman s 24,21 procenta hlasů, druhému Schwarzenbergovi dalo hlas 23,40 procenta voličů. Druhé kolo prezidentské volby se uskuteční 25. a 26. ledna. Agentury mohou výsledky dotazování o podpoře finalistů zveřejnit nejpozději v pondělí. Od 22. ledna až do sobotního uzavření volebních místností bude totiž opět platit zákaz zveřejňování výsledků předvolebních a volebních průzkumů. 
    
Kromě ppm factum se ale agentury nechaly slyšet, že výsledky předvolebních šetření si pravděpodobně nechají pro své potřeby, nebo o nich budou informovat až po zvolení nové hlavy státu. 
    
Po prvním kole se ukázalo, že se výsledky průzkumů zcela neshodovaly s tím, jak dopadly volby. Předvolební šetření favorizovala Zemana a Fischera. Právě Fischer se ale nakonec stal patrně největším poraženým prvního kola. Ve volbě skončil třetí za Schwarzenbergem, na kterého ztrácel téměř sedm procentních bodů, a málem ho předstihl i Dienstbier. 
    
Průzkumy podcenily Schwarzenberga a Dienstbiera, naopak přecenily zisk kandidáta občanských demokratů Přemysla Sobotky. Schwarzenbergovi prosincové a lednové průzkumy přisuzovaly zisk mezi šesti až 11 procenty hlasů, nakonec ho volilo 23,4 procenta lidí. Dienstbier měl mít před prvním kolem podle šetření podporu mezi 10,6 až 13,9 procenta, nakonec dostal 16,1 procenta hlasů. Sobotku mělo údajně podpořit mezi 3,5 až 7,1 procenta lidí, hlasovací lístek s jeho jménem do volební urny ale vhodilo 2,46 procenta lidí.
 
zdroj: ČTK