Pražské quadriennale zve školy i rodiny na program pro děti

Největší světová divadelní výstava Pražské quadriennale (PQ), která bude od 18. do 28. června, nabídne speciální tvůrčí program pro děti, mládež i celé rodiny. Pro nejmladší návštěvníky připraví interaktivní trasu národními expozicemi ze všech koutů světa, kreativní dílny i hlasování o nejlepší z vystavených exponátů. ČTK to dnes sdělila mluvčí přehlídky Eliška Míkovcová z Institutu umění - Divadelního ústavu, který výstavu pořádanou ministerstvem kultury realizuje. 

"Už nyní mají školy a volnočasové organizace možnost zapojit se do speciálního programu a připravit své umělecké exponáty pro dětskou výstavu. Svou účast v projektu však musí učitelé potvrdit předchozí registrací na stránkách www.pqdetem.cz," upozornila mluvčí. 
    
Pražské quadriennale scénografie a divadelního prostoru slibuje během 11 dnů možnost prohlédnout si 64 národních expozic a vidět přes 500 živých akcí na více než stovce míst v centru Prahy. Organizátoři očekávají kolem 50.000 návštěvníků. 
    
Hlavním cílem dětské sekce je přiblížit dětem a mládeži aktivním způsobem svět současného divadla, zejména jeho výtvarné složky. PQ dětem tak otevírá prostor pro rozvoj vlastní kreativity a tvůrčí práce. Zároveň poskytuje příležitost nahlédnout do světa práce scénografů a divadelních architektů z celého světa. 
    
"Za ústřední motiv dětské expozice byl kurátory, kterými jsou již popáté Martina a Jan Svobodovi, zvolen deštník. Stejně jako všechny expozice koresponduje s tematickým zaměřením PQ - SdílenýProstor: Hudba Počasí Politika," dodala mluvčí. Letos se tak obrátí k divadelním rekvizitám, z nichž si vybrali deštník jako zástupný objekt pro téma Počasí. Pedagogům jej nabídnou nejen ochranu před nepřízní počasí, ale především jako konstrukci nabízející se tvůrčímu využití. Třeba i k naplnění dalších dvou témat - hudby, tedy deštník jako hudební nástroj, a politiky, tedy deštník jako plocha komunikující s veřejností.
 
zdroj: ČTK