Pražský trh s novými byty klesne o 10 až 20 pct

Pražský trh s novými byty letos pravděpodobně klesne o deset až 20 procent, stavitelé v hlavním městě prodají 3500 až 3800 bytů. Vyplývá to z dnes zveřejněného odhadu realitní poradenské společnosti Jones Lang LaSalle (JLL). Odborníci také očekávají, že v metropoli vzroste počet dokončených, ale neprodaných bytů.

Developerské firmy loni reagovaly na vyšší poptávku větším počtem zahájených projektů. "Bohužel podmínky na trhu v letošním roce neočekáváme již tak příznivé jako loni a větší počet zahájených projektů by se mohl ke konci roku projevit ve vyšším počtu volných dokončených bytů," uvedl analytik JLL Ondřej Novotný. Trh s novými byty letos podle něj ovlivní také chystaná privatizace obecních bytů řady pražských městských částí.

Na začátku letošního roku nabízeli stavitelé v hlavním městě k prodeji celkem 7750 nových bytových jednotek, o rok dřív měli podle čísel JLL v nabídce 8700 bytů. V již postavených projektech je nyní k mání 2350 bytů, což je 30 procent z celkové nabídky. Přibližně polovina z aktuálně nabízených bytů je už ve výstavbě.
 
"Na prodejní proces si dnes developeři rezervují 18 až 24 měsíců. Doba, která uplyne od výběru nového bytu až po jeho koupi, se prodloužila a dnes se pohybuje mezi šesti a 12 měsíci," poznamenal Novotný.
 
Největší zájem je v hlavním městě o menší a středně velké bytové jednotky velikosti 2+kk a 3+kk, na které připadlo v loňském roce kolem 70 procent všech prodejů v Praze, sdělila JLL.
 
Letos v březnu se podle posledních dat Českého statistického úřadu začalo v Česku meziročně stavět o 6,2 procenta méně bytů a o 19,8 procenta méně jich bylo dokončeno.
 
zdroj: ČTK