Soud začal řešit kauzu herců převlečených za policisty

Za značného zájmu médií dnes Obvodní soud pro Prahu 6 začal řešit kauzu natáčení klipu pro Konto Bariéry, při kterém herci Petr Čtvrtníček a Jan Potměšil v policejních uniformách zastavovali řidiče. Jeden ze zastavených řidičů netušil, že jde o natáčení, a zkolaboval. Potměšil při výpovědi uvedl, že je mu líto, co se stalo. Prý ale plnil scénář a netušil, že lidé nepoznají, že není skutečný policista. Soud bude pokračovat 19. srpna.

Klip pro konto, které pomáhá handicapovaným, se točil v roce 2012 v Praze. Herci měli uniformy i auto v barvách policie. Oba herci podle obžaloby nepostupovali v souladu se schváleným scénářem a pod záminkou přestupku nejméně ve dvou případech zastavili řidiče. Když jednoho z nich kontrolovali pro údajné překročení rychlosti a pak mu řekli, že jde o natáčení skrytou kamerou, postihl muže infarkt. Pomohl jej zachránit kameraman, šedesátiletý muž s skončil v nemocnici.
 
"Té situace je mi velmi líto," uvedl dnes před soudem Potměšil. V klipu prý hrál, jelikož to považoval za věc, která pomůže handicapovaným. "Nenapadlo mě, že by to mohlo mít takové důsledky. Nenapadlo mě, že by nás někdo nepoznal," řekl Potměšil, jenž je sám handicapován.
 
Před soudem vystoupil také Čtvrtníček, který byl jedním z tvůrců natáčení. "Zajímaly mě reakce lidí, když je zastaví policista na vozíku," uvedl. Řidič, který zkolaboval, podle něj nevěděl, že je filmován. "Když jsem mu to řekl, tak se mu ulevilo," dodal Čtvrtníček, s tím že kolaps mohly způsobit emoce.
 
Třetím obžalovaným, který v kauze vypovídal, byl producent Jiří Kounický. Podle něj měli filmaři k dispozici všechna potřebná povolení. Pro zmíněnou scénku se ale rozhodli změnit místo natáčení z Papírenské ulice na přiléhající parkoviště, na které se údajně nevztahovalo.
 
Všichni tři se shodli na tom, že šlo rozpoznat, že policejní uniformy byly pouze rekvizity a neodpovídaly skutečným oděvům. Před soudem také zaznělo, že celé natáčení prošlo schvalovacím procesem České televize.
 
Posledním obžalovaným je režisér Tomáš Svoboda, který k soudu nepřišel a nevypovídal ani při přípravném řízení. Před soudem naopak vystoupila žena, která jela v autě s mužem, jenž zkolaboval. Že jde o fingovanou policejní kontrolu prý poznala až poté, co k autu přišel Čtvrtníček. K soudu naopak nepřišel senior, který dostal infarkt, ani jeho zachránce.
 
Případ sledují všechna česká média. Čtvrtníček několik desítek novinářů svým typickým humorem pozdravil a zeptal se jich, proč všichni nejsou na dovolené. V soudní síni je pak požádal, aby mu přinesli židli, protože si neměl kam sednout.
 
Soud původně obžalované trestním příkazem potrestal za poškození cizích práv a přisvojení pravomoci úřadu tresty půl roku až jeden rok s podmíněným odkladem na dva roky. Podle advokáta Tomáše Sokola se cítí nevinni, a proto podali tzv. odpor. Soud tak začal kauzu řešit při hlavním líčení, u kterého čtveřici hrozí až dva roky vězení.
 
zdroj: ČTK