Sporné zakázky za téměř dvě miliardy korun se ruší

Středočeský kraj po zatčení bývalého hejtmana Davida Ratha ruší problematické zakázky, dohromady za téměř dvě miliardy korun. Jde zejména o opravy silnic, ale také o zakázku na rekonstrukci buštěhradského zámku, kvůli které je Rath spolu s dalšími lidmi stíhán. Novinářům to řekl krajský náměstek pro dopravu Robin Povšík (ČSSD).

Radní podle něj zrušili téměř dvě desítky tendrů na opravy silnic vyhlášených formou takzvaných užších výběrových řízení, kdy se počet uchazečů v prvním kole zužuje pomocí vybraných kritérií. Celkový objem těchto zakázek financovaných z EU činí 1,1 miliardy korun. Kraj podle Povšíka nechce, aby na jakoukoliv z těchto investičních akcí padl stín pochybnosti, tak se je rozhodl všechny přesoutěžit formou otevřených výběrových řízení, a to i za cenu zpoždění oprav až o tři čtvrtě roku.

Zpoždění tak bude mít například oprava mostu v Choceradech, průtah Bělou pod Bezdězem, rekonstrukce kruhové křižovatky v Kutné Hoře, stavba mostu přes Sázavu a navazujících cyklostezek v úseku Čížov-Zbořený Kostelec-Týnec nad Sázavou. Radní se rozhodli přehodnotit i tendr na rekonstrukci silnice v Cerhenicích na Kolínsku, kde je starostou Rathův někdejší blízký spolupracovník a šéf krajského zastoupení v Bruselu Marek Semerád (ČSSD).
 
Totéž se týká plánované rekonstrukce buštěhradského zámku a dostavby domova důchodců v Uhlířských Janovicích - u každé z těchto soutěží šlo o zakázku za více než 200 milionů korun. V případě Buštěhradu podle budou pověřené hejtmanky Zuzany Moravčíkové (ČSSD) peníze přesměrovány na jiné projekty cestovního ruchu a zámek se opravovat nebude. "Dozvěděli jsme se, že stavba nebyla zahájena, nehrozí žádné sankce, takže z tohoto důvodu mohou být finanční prostředky přesunuty na jiné akce," uvedla Moravčíková.
 
Znamená to ale, že chátrající budovu bude muset znovu převzít do svého majetku město Buštěhrad. Z darovací smlouvy mezi městem a krajem totiž vyplývá, že když stavební práce nebudou zahájeny, město je povinno zámek převzít zpět. Naopak soutěž na opravu domova pro seniory v Uhlířských Janovicích bude vyhlášena znovu.
 
Buštěhradská starostka Jitka Leflerová (nez.) ČTK sdělila, že o rozhodnutí krajských radních nemá oficiální informaci, proto záležitost nebude komentovat. Až stanovisko kraje obdrží, bude o případném převzetí zámku rozhodovat městské zastupitelstvo.
 
Radní podle Povšíka dále zrušili tendr na dostavbu druhé etapy generelu mladoboleslavské nemocnice za 300 milionů korun. Projekt počítá s ubytovnou pro zaměstnance, novou kuchyní, školicí místností, technologickým zázemím a novým parkovištěm. I tato zakázka bude podle Povšíka přesoutěžena.
 
Zastupitel a krajský volební lídr ODS Raduan Nwelati považuje rozhodnutí rady v této situaci za nedůvěryhodné a alibistické. "Jsou jen dvě možnosti, buď členové rady vědomě s Davidem Rathem spolupracovali nebo z něho měli takový strach, že nebyli schopni se mu postavit na odpor, to si musí srovnat se svým svědomím sami," uvedl v prohlášení Nwelati. Je tu řada dalších sporných zakázek, které jsou už realizované nebo se staví, upozornil.
 
Podle Povšíka nehrozí, že kraj o evropské peníze přijde. "My neohrožujeme jedinou korunu," prohlásil. Od nových tendrů si hejtmanství slibuje úspory, takže se podle něj dostane na více projektů.
 
Policie viní Ratha z přijetí sedmimilionového úplatku, který má údajně souvislost s opravou zámku v Buštěhradu. V případu jsou stíháni další čtyři muži a tři ženy za podplácení, poškození finančních zájmů EU a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.
 
zdroj: ČTK