Stanice metra Národní třída se na dva roky uzavře

Kvůli stavbě administrativního a bytového centra Copa se v červenci uzavře stanice metra B Národní třída. Soupravy metra v ní nebudou zastavovat asi dva roky, řekla ČTK Tereza Králová z tiskového oddělení magistrátu. Denně stanicí projde přes 41.000 cestujících.

Soupravy metra budou stanicí od 10. července pouze projíždět. Lidé tak budou muset vystupovat buď na Můstku, nebo na Karlově náměstí. Samotná stanice by měla být kompletně opravena. Zmizí tak současný vstup do metra a na jeho místě vznikne v podzemním patře nový moderní vstup. Do podzemí se přesune také vestibul, který postaví investor. Náklady na přestavbu samotného metra uhradí dopravní podnik (DP). Půjde o částku ve výši stovek milionů korun, řekla za DP Monika Lojínová. Bezbariérový přístup do stanice už podnik otevřel před časem.

Výstavbu Copa centra zdrželo rozhodování ministerstva kultury o památkové ochraně gotických sklepů, které se u Národní třídy našly. Ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09) nedávno potvrdila rozhodnutí svého předchůdce Jiřího Bessera (STAN), že chráněna bude jen část sklepů. Ministerstvo tak vyhovělo návrhu investora. Stavbě už tedy nestojí nic v cestě.
 
Projekt, který má stát asi čtyři miliardy korun, spoluvlastní skupina CPI podnikatele Radovana Vítka a podnikatel Sebastian Pawlowski, který byl v minulosti často spojován s vedením Prahy. Multifunkční objekt by měl mít čtyři podzemní a sedm nebo osm nadzemních podlaží. V šesti propojených budovách se plánují byty, kanceláře, pasáže s obchody a podle dřívějších informací i parkoviště pro 250 aut. Objekt bude propojen s obchodním domem Tesco.
 
zdroj: ČTK