Svoboda spor o šéfa dopravního podniku zbytečně politizuje

Důvodem odvolání ředitele pražského dopravního podniku (DPP) Vladimíra Liche bylo podle náměstka pražského primátora Josefa Noska (ODS) manažerské selhání. Spor by tedy neměl být přenášen do politické roviny a na koaliční jednání, jak to dělá primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Primátor označil odvolání Liche za útok proti své osobě a protikorupčním principům, které v čele města hájí. Podle svých kritiků v ODS i TOP 09 ale Svoboda protikorupční rétoriku zneužívá pro prosazení svých záměrů. Svoboda se kvůli odvolání Liche dostal do střetu i se spolustraníky, kteří dosud byli považováni za jeho spojence v městské radě i v ODS. Některé z nich si ale podle informací z ODS znepřátelil tím, že příliš zasahoval do jejich agendy.

Svoboda naznačil, že kvůli vedení dopravního podniku bude usilovat o výměnu členů jeho dozorčí rady. Svým odpůrcům vzkázal, že by mohl kvůli kauze prosazovat i výměnu některých radních.
 
"Neobávám se, že bych byl odvolán. Jednalo se o manažerské selhání jednoho člověka, nerozumím tomu, proč je to tlačeno do politické roviny a proč by kvůli tomu mělo následovat koaliční jednání," řekl dnes ČTK Nosek. Bylo by podle něj nelogické, aby kvůli odvolání jednoho člověka odvolali pražští radní deset zástupců dozorčí rady DPP.
 
Odvolání Liche mohlo být podle některých politiků vyvrcholením sporů mezi primátorem a jeho stranickým kolegou, náměstkem pro dopravu Josefem Noskem, které trvají už několik měsíců. Nosek se podle Liche zúčastnil i středečního jednání dozorčí rady, které odvolání ředitele odstartovalo.
 
Podle jednoho z pražských občanských demokratů není zdaleka jisté, že se zastupitelský klub ODS ve sporu o ředitele dopravního podniku za primátora postaví. Otázkou je, zda Svoboda bude dalším vyhrocením sporu riskovat oslabení uvnitř ODS. Podle některých hlasů z ODS primátor, který se loni stal i předsedou pražské ODS, chystá kandidaturu na místopředsedu ODS. K takovému kroku bude ale kromě podpory předsedy strany Petra Nečase potřebovat i podporu svého regionu.
 
Spor nynějších lídrů pražské ODS je příležitostí pro Svobodovy vnitrostranické kritiky. "Je evidentní, že loňská privatizace pražské ODS ze strany primátora Svobody a části TOP 09 začala vadit už i jeho dosavadním spojencům. Naštěstí tentokrát se pan docent už na jakési kmotry ve své straně vymlouvat opravdu nemůže," řekl ČTK někdejší šéf pražské ODS a Svobodův oponent Boris Šťastný. Svoboda podle něj Liche dosadil do pozice ředitele DPP netransparentně a Lich byl údajně úzce spjatý s vlivnými ekonomickými skupinami.
 
Také Šťastný, který v posledních měsících patří mezi kritiky některých kroků vlády Petra Nečase, se chystá na podzim kandidovat na místopředsedu ODS. Na kongres prý chce jít s nominací z některých oblastních organizací ODS v Praze.
 
zdroj: ČTK