V domovech pro seniory pomáhalo podle průzkumu 3700 dobrovolníků

Obyvatelům domovů pro seniory v Česku pomáhá kolem 3700 dobrovolníků. Za rok odpracují celkem asi 109.700 hodin. Každý z nich tak nezištně se staršími lidmi stráví v průměru 29,6 hodiny. Vyplývá to z průzkumu o dobrovolnictví v sociálních službách, který si nechalo vypracovat ministerstvo práce. Sociální služby by podle prezidenta asociace poskytovatelů Jiřího Horeckého potřebovaly ale dobrovolníků mnohem víc. Lidi důchodového věku má k nezištné pomoci jejich vrstevníkům přivést projekt Dobrá duše. 

"Třetina seniorů by podle našeho průzkumu společnost dobrovolníka uvítala. Máme tuto pomoc pro pět procent lidí, ne pro všechny ty, kteří by si to přáli," řekl ČTK Horecký. Dodal, že díky dobrovolníkům se zvyšuje "kvalita života" seniorů v domovech. 

Podle gerontoložky Evy Holmerové je v české společnosti pro starší lidi "relativně hodně služeb zajištěno", chybějí ale hlavně dobrovolnické aktivity. V zemích západní Evropy jsou lidé na svou dobrovolnickou práci pyšní, v Česku "nemá punc užitečnosti pro společnost", míní Holmerová. 
    
Také podle Horeckého se na Západě dobrovolnictví věnuje mnohem víc lidí než v Česku a bezplatná pomoc tam má prestiž. "U nás ten, kdo něco dělá zadarmo, je považován za blázna. Je to dědictví minulého režimu, kdy to byl nesmysl," podotkl šéf asociace. 
    
Autoři průzkumu pro ministerstvo využili mimo jiné údaje z jeho registru sociálních služeb. Podle nich působilo v domovech pro seniory 3712 dobrovolníků. Odpracovali 109.683 hodin, jeden tedy v průměru 29,6 hodiny. Nejčastěji pomáhali s přípravou společenských akcí. Následovaly procházky s klienty či povídání si s nimi a čtení. Nejméně častá byla práce v kuchyni a pomoc u lůžka. 
    
Průzkum národního dobrovolnického centra z roku 2009 zase ukázal, že nejvíce dobrovolníků v Česku pracuje ve sportovních či kulturních organizacích nebo u hasičů. Průměrný český dobrovolník dělá pravidelně a dlouhodobě pro jednu organizaci. V ní našel přátele. Nezištnou aktivitu si užívá a baví ho. Podle výsledků s názorem, že dobrovolníci jsou naivní lidé, kteří se nechají zneužívat, souhlasilo 36 procent přívrženců komunistů, 27 procent sympatizantů ODS a 26 procent těch, co se kloní k ČSSD či TOP 09. 
    
Důchodce a důchodkyně se snaží pro dobrovolnickou práci v sociálních službách získat projekt Dobrá duše, který odstartoval před rokem. Stejnojmenné ocenění dnes získalo pět lidí, kteří pomáhají svým vrstevníkům. Nejstarším oceněným byl jednaosmdesátiletý Karel Gregor z Prahy 4, který pomáhá šest let. Léta se obyvatelům domovů pro seniory věnuje i Marie Horká z Bechyně, Marie Votavová z Havlíčkova Brodu, Sylva Musilová z Frýdku-Místku a Hana Davidová z Nového Jičína. 
    
"Mí rodiče mě vedli od mládí k tomu, abych pomáhala. Sami sloužili lidem v hospodě. Je to veliký dar. Doufám, že i já budu moct sloužit ještě deset let," řekla oceněná devětašedesátiletá Marie Votavová, která dobrovolnicky v domově pro seniory pracuje už devět let. 
 
zdroj: ČTK