V Havelské ulici by mohla vzniknout další pěší zóna

Po dolní části Václavského náměstí a Malém náměstí by pěší zóna mohla v budoucnu vzniknout také v části Havelské ulice. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09). Která část ulice by měla být automobilům uzavřena, by mělo být předmětem připravované architektonické studie, která počítá také s renovací přilehlého tržiště.

"Je to jedna z námi vytipovaných lokalit, která se nám jeví jako vhodná pro pokračování toho trendu, který jsme začali, to je rozšiřování pěších zón v centru města," komentuje další plány radnice Lomecký. Pěší zóna by se podle něj měla týkat zejména té části ulice, která směřuje ke Staroměstskému náměstí. Na místě by tak mělo ubýt zaparkovaných vozů, vjezd by byl povolen jen zásobovacím vozům, rezidentům, případně invalidům.

Samotné tržiště by ale podle Lomeckého pěší zónou nebylo, nicméně i tam by mělo v budoucnu dojít k výrazným změnám. Radnice chce například na místě vysázet více zeleně, upravit dlažbu, zrenovovat prostory před kostelem sv. Havla či pozměnit vzhled a rozmístění prodejních stánků. Korigovat by městská část chtěla také nabízený sortiment. "Chceme aby tam bylo méně kýče a více domácích produktů (...) Kdokoliv tam přijde s nabídkou zeleniny či farmářských produktů, vždycky dostane přednost před nabídkou čarodějnic a podobných kýčů, které tam jsou dnes," míní Lomecký.

Architektonický návrh úprav nynějšího tržiště a okolních prostor by měl být podle vedení městské části hotov do poloviny letošního roku. Radnici studie vyjde na zhruba 220.000 korun. Celkové náklady na renovaci lokality pak vyplynou až z konečného konceptu. Starosta Prahy 1 ale předpokládá, že by konečná částka měla být v řádech milionů. Pokud bude studie schválena, prvních změn a pěší zóny by se Havelská ulice mohla dočkat v březnu roku 2013.

zdroj: ČTK