V kauze Ratha vyslechne soud další úředníky ohledně dotací

Výslechem dalších úředníků bude Krajský soud v Praze v úterý pokračovat v projednání kauzy exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD). Žalobce ho vidní s dalšími deseti lidmi z upravování veřejných zakázek ve Středočeském kraji, což údajně provázela korupce. Soud má výslechy na programu po zbytek září, pak by mělo přijít na řadu také přehrávání policejních odposlechů. 

Soud chce do pátku vyslechnout devět svědků. V úterý by měl promluvit vedoucí středočeských regionálních fondů Michal Kýzl. Podle obžaloby působil jako specialista přes krajské rozpočty a měl na starost hodnocení hospodárnosti projektů, přičemž žadatelům poskytoval předběžné konzultace. 
    
Po něm by se měl dostavit Vladimír Bäumel, odborný referent prvního oddělení Úřadu regionální rady. Policii již dříve popsal systém kontroly tendrů - uchazeč o zakázku podle něj před výběrovým řízením zaslal dokumenty k projektům, návrhy smluv a výkaz výměr. Dokumenty pak kontrolovalo právní oddělení kraje, zda jsou v souladu se zákonem. Bäumel prý měl před policií pochybnosti ohledně zakázky na opravu zámku Buštěhrad, kterou obžaloba mimo jiné uvádí. Údajně mu bylo podezřelé, že zájemci měli předpoklad ceny zakázky, aniž by úřad měl výkaz výměr. 
    
Další vyslýchanou má být Věra Bohuslavová, která pracovala ve firmě organizující veřejné zakázky. Podle obžaloby dodávala zaměstnancům podklady pro zpracování zadávací dokumentace. Žena před policií odmítla vypovídat. 
    
Soudce Robert Pacovský vyslechl od začátku hlavního líčení 7. srpna všech 11 obžalovaných a některé svědky. Byli mezi nimi zejména lidé z úřadu Středočeského kraje, kterému Rath šéfoval jako hejtman. Obecně popisovali průběh zadávání zakázek, jejich vyřizování a kdo se na nich podílel. Uvedli, že se vše dělo podle zákona a výběrová řízení měla vícenásobnou kontrolu mezi různými úřady. 
    
Pacovský také nechal přehrát videozáznam ze zadržení Ratha policií loni v polovině května v Rudné u Prahy. Odposlechy, které jsou podle státního zástupce Petra Jiráta jedním z pilířů obžaloby, chystá soudce na říjen. 
    
Žalobce v kauze viní 11 lidí z upravování tendrů ve stavebnictví a zdravotnictví tak, aby vyhrála předem domluvená firma. Jako "mozky organizované trestné činnosti" označuje bývalou šéfku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a jejího přítele, náměstka nemocnice a exposlance Petra Kotta. Ratha údajně o všem informovali a dělil se s nimi o úplatky. Kromě trojice jsou obvinění většinou manažeři firem.
    
Vedle odposlechů je podle Jiráta důležité přiznání podnikatelky Ivany Salačové, pro kterou navrhl pozici spolupracující obviněné, což by jí mohlo zajistit nižší trest. Podle Jiráta popsala, jak sama s obžalovanými upravovala zakázky podle předem připraveného scénáře. Advokáti ostatních obžalovaných, kteří shodně obvinění odmítají, se ji snaží znevěrohodnit. Soudce zatím nařídil hlavní líčení do konce října. 
 
zdroj: ČTK