V pořádí již osmý kalendář Fondu ohrožených dětí pomůže dětem bez domova

Patrony kalendáře se tentokrát staly hvězdy první velikosti zpěvák Karel Gott s manželkou Ivanou.  

Právě včera byl v Botanické zahradě hl. města Prahy pokřtěň již osmý kalendář Fondu ohrožených dětí, jehož patrony se letos stali manželé Karel a Ivana Gottovi. Společně s nimi kalendář pokřtila předsedkyně Fondu ohrožených dětí JUDr. Marie Vodičková, ředitelka Botanické zahrady hl. města Prahy Mgr. Věra Bidlová a fotograf Martin Šlehofer. Kalendář byl vydán v nákladu 9 tisíc kusů.

Jeho výtěžek bude použit na zajištění letních prázdninových pobytů pro děti z Klokánků, jejichž zřizovatelem je právě Fond ohrožených dětí. Hlavním smyslem kalendáře je však upozornit na problematiku ohrožených dětí v České republice, posílit povědomí o činnosti Klokánků a propagovat činnost krizové linky pro matky, které tají těhotenství a porod.

Kalendář se již tradičně skládá z krásných portrétových fotografií Martina Šlehofera, které jsou doplněny konkrétními příběhy dvanácti dětí s tragickým osudem, ale o to šťastnějším závěrem. Proto kalendář nese podtitul „Příběhy ohrožených dětí se šťastným koncem“. Poutavou vypravěčkou mnohdy velmi dojemných příběhů je sama předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková. Fotografie byly již potřetí pořízeny v krásném a inspirativním prostředí botanické zahrady v Troji.
 
„Botanická zahrada je místem, kde by měly být všechny děti šťastné a bezstarostné – vychutnávat si krásu přírody, učit se novým věcem a mít radost ze života. Jsme velmi rádi, že se již potřetí účastníme jako hlavní partner charitativního projektu pro Fond ohrožených dětí, který pomáhá dětem na cestě ke štěstí,“ uvedla Věra Bidlová, ředitelka Botanické zahrady hl. města Prahy. 
 
Projekt kalendáře by nikdy nemohl vzniknout bez výrazné pomoci donátorů a sponzorů. Každému z nich je proto v novém kalendáři věnována část odpovídající jednomu měsíci. „Chtěla bych mnohokrát poděkovat nejen všem našim příznivcům, ale především sponzorům, díky nimž můžeme již osmým rokem vydávat náš vlastní kalendář. Jejich pomoc našim dětem je neocenitelná,“ říká Marie Vodičková předsedkyně Fondu ohrožených dětí.
 
Slavnostní křest kalendáře proběhl v prostorách  tropického skleníku Fata Morgana. Kromě dvacítky dětí z Klokánků se akce zúčastnili také patroni kalendáře Karel a Ivana Gottovi. „Jsem ráda, že můžeme s manželem svojí účastí na křtu kalendáře Fondu ohrožených dětí podpořit organizaci, která pomáhá napravovat ty největší křivdy páchané na dětech. Pro mne, jako pro matku dvou malých dětí, je představa, že někdo ubližuje vlastnímu či nevlastnímu dítěti, přímo neúnosná. Ta zoufalost a bezmoc jakou bezbranné dítě, kterému je ubližováno, prožívá, je pro nás nepředstavitelná. Svojí účastí mohu alespoň vyjádřit nesouhlas s týráním dětí. Paní Vodičkové si nesmírně vážím pro její bohulibé konání a jsem připravena ji kdykoliv i nadále podporovat. Patří ji náš velký dík,“ říká Ivana Gottová.
 
Fond ohrožených dětí
 
Fond vznikl v roce 1990 jako občanské sdružení, má pověření k výkonu sociálně právní ochrany dětí, je registrovaným poskytovatelem sociálních služeb, jeho stanovy byly Ministerstvem vnitra ČR registrovány 2. dubna 1990. Za 22 let své existence pomohl více než 44 000 potřebných dětí. Jen azylovými zařízeními Klokánek, která začala vznikat před 12 lety, prošlo 3 803 dětí, z toho 856 mladších tří let. Zájem o umístění dětí v momentální neutěšené situaci rodiny je ze strany rodičů velký, pro nedostatečnou kapacitu jich však musí FOD na stovky odmítnout.
 
Dotace a další příspěvky ze státního rozpočtu a z rozpočtů krajů a obcí na činnost FOD pokrývají jen 63 % všech výdajů, pomáhat dětem a jejich rodinám, pěstounským rodinám a provozovat a budovat další Klokánky může FOD proto jen s podporou veřejnosti, štědrých dárců, sponzorů a patronů, kterým není lhostejný osud dětí, jejichž rodinné zázemí z nejrůznějších důvodů selhalo.