Vlastník Novy v pololetí prohloubil ztrátu na 2,9 miliardy korun

Mediální společnost CME, která v Česku vlastní televizi Nova, v pololetí výrazně prohloubila ztrátu po zdanění na 150,1 milionu dolarů (2,9 miliardy korun). Ztráta byla čtrnáctinásobně větší než o rok dřív. Výnosy klesly o víc než 16 procent na 317,3 milionu dolarů. Výsledky za samotné druhé čtvrtletí byly také slabší než o rok dřív. Konsolidované neauditované výsledky dnes ČTK oznámila CME.

V České republice výnosy CME v pololetí i ve druhém čtvrtletí klesly meziročně o zhruba dvě pětiny. Za šest měsíců firma utržila 82,5 milionu dolarů (1,6 miliardy Kč), za samotné druhé čtvrtletí 45,7 milionu USD.
 
"Nižší výnosy v České republice ovlivnily naše finanční výsledky za druhé čtvrtletí i za první pololetí roku 2013, neboť někteří klíčoví inzerenti přistoupili na naše vyšší ceny teprve nedávno," komentoval výsledky generální ředitel CME Adrian Sarbu. Firma podle něj obrat trendu poklesu výdajů za televizní reklamu očekává na podzim.
 
Podle analytika J&T Banky Pavla Rysky investory čistá ztráta za druhé čtvrtletí zklamala. Výsledky tak přinášejí riziko, že firma bude nucena snížit své celoroční cíle, především pokud jde o zisk. Mírně negativně celkové výsledky hodnotí také analytik Patria Direct Tomáš Tomčány. Zlepšení by podle něj mohlo přijít ve druhém pololetí díky tomu, že se hlavní inzerenti na Novu začali vracet.
 
CME v pololetí vykázala provozní ztrátu 40,7 milionu dolarů, před rokem byla v provozním zisku 13,3 milionu USD. V samotném druhém čtvrtletí měla ztrátu po zdanění 41,1 milionu dolarů, o rok dřív ještě zisk 3,1 milionu USD. Výnosy za druhé čtvrtletí klesly o téměř 15 procent na 180,2 milionu dolarů a firma vykázala provozní ztrátu 5,7 milionu dolarů po provozním zisku 23,7 milionu USD před rokem.
 
Ziskovost firmy podle analytika J&T Banky Pavla Rysky kromě nízkých tržeb negativně ovlivnily i vyšší náklady na programy a mimořádné náklady na restrukturalizaci. "Firma tak vykázala provozní ztrátu, což pro sezónně silnější druhé čtvrtletí nebývá typické," dodal Ryska.
 
Provozní zisk bez zahrnutí odpisů a amortizace (OIBDA) v České republice se CME ve druhém čtvrtletí snížil na 171.000 dolarů z 31,4 milionu USD před rokem. Za celé pololetí byla CME v Česku na této úrovni ve ztrátě 6,5 milionu dolarů po provozním zisku 54,7 milionu USD o rok dříve.
 
Součástí CME je společnost CET 21, která drží licence pro vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Fanda, Smíchov, Telka a české verze hudební stanice MTV. CME vedle České republiky provozuje televizní stanice na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a Slovinsku. S akciemi firmy se obchoduje na trhu Nasdaq v USA a na pražské burze cenných papírů.
 
Autor: ČTK