Zastupitelé v Praze schválili návrh zákona o regulaci prostituce

Pražští zastupitelé schválili ve čtvrtek návrh zákona o regulaci prostituce, která by se tak stala řádným podnikáním. Prostitutky by musely žádat o povolení, souhlas s činností by musely mít i veřejné domy. Obce by vydáváním povolení ovlivňovaly počet a umístění nevěstinců na svém území. Návrh zákona dostanou na stůl poslanci.

"Zákon především pojmenovává a definuje jev prostituce. To znamená, že je to dobrovolné poskytování sexuálních služeb za úplatu, s důrazem na slovo dobrovolné," uvedl předkladatel návrhu, radní pro legislativu Lukáš Manhart (TOP 09). Cílem návrhu je oddělit legální prostituci od té nelegální, řekl.
 
Lidé, kteří by chtěli prostituci provozovat, by museli být starší osmnácti let, bezúhonní a zdravotně způsobilí. Povinné by byly zdravotní kontroly. O povolení k provozování prostituce by žádali na obecním úřadu. Prostituující lidé by také odváděli daně.
 
Kdo by provozoval prostituci bez povolení, tomu by hrozila pokuta od 15.000 do dvou milionů korun. Vysoké pokuty se nelíbí neziskovým organizacím, které pomáhají prostituujícím lidem. "Magistrátní návrh reguluje provozování prostituce, ale nemá moc funkci ochrannou. Navíc je spíš kriminalizační, protože za porušení regulí hrozí velké pokuty. Ženy to nutí dál zůstávat v prostituci, protože musí vydělávat na pokuty," řekla už dříve ČTK Lucie Šídová z organizace Rozkoš bez rizika, která se zaměřuje na zdravotní prevenci lidí poskytujících sexuální služby.
 
Návrh upravuje i to, kde a v jakém množství mohou být provozovány nevěstince. Obce a města by si prostřednictvím obecně závazné vyhlášky vymezily místa, kde by byla prostituce povolená. Úplně zakázána by byla na všech veřejných prostranstvích, jako to nyní platí v Praze, kde je podle Manharta asi stovka veřejných domů a asi tisícovka privátů.
 
Česko zatím nemá žádnou zákonnou úprava prostituce. Ta není trestná, trestné jsou pouze doprovodné jevy s ní spojené jako najímání lidí nebo nucení k prostituci. S přijetím nového zákona by Česko muselo vypovědět některé mezinárodní smlouvy, zejména úmluvu o potlačování obchodu s lidmi a využívání prostituce druhých osob z roku 1950. Na tom ztroskotal sociálnědemokratický návrh o legalizaci prostituce v roce 2005.
 
Manhart doufá, že ve Sněmovně by návrh mohl být projednán na podzim. Jiný návrh na legalizaci prostituce připravuje poslanec Viktor Paggio (LIDEM).
 
zdroj: ČTK