Euro: ČEZ rozhodne o Temelínu nejdříve o rok později

Energetická společnost ČEZ rozhodne o dostavbě Jaderné elektrárny Temelín nejdříve o rok později, než plánovala. Původně to chtěla učinit letos na podzim. Firma chce vynést konečné rozhodnutí teprve poté, co bude schválena Státní energetická koncepce a vyřešena případná fixace cen z nových jaderných bloků, řekl v rozhovoru pro dnešní vydání týdeníku Euro ředitel divize strategie ČEZ Pavel Cyrani.

 "Aktuálně tu probíhají tři procesy. Tendr na dostavbu Temelína, který máme zcela pod kontrolou. Další dva jsou v režii České republiky. Tedy stále probíhající debata o Státní energetické koncepci, která stanoví, kdy a jaké zdroje energií chceme v Česku stavět. Předpokládáme, že konečný výsledek by mohl být znám již na konci roku," řekl Cyrani. "Třetím faktorem je debata o formě zajištění investičního prostředí státem, například fixaci cen elektřiny vyrobené v nově postavených jaderných blocích. Posledně zmíněný proces neběží závratným tempem a doufáme, že přinese nějaký výsledek v horizontu 12 až 18 měsíců," doplnil.
 
"Chceme rozhodnout o tak zásadní investici, jako je dostavba Temelína, teprve v okamžiku, kdy bude jasné, že bude v souladu s nově schválenou energetickou koncepcí a bude zajištěna návratnost investovaných prostředků," řekl dále Cyrani. Podle dříve zveřejněných odhadů by náklady na stavbu dvou nových jaderných bloků v jihočeské elektrárně měly činit 200 až 300 miliard korun.
 
"Koncem roku budeme vědět, jak si stojíme v tendru jako takovém. Ale je zřejmé, že finální smlouvu, kde se zavážeme k výstavbě elektrárny, nemůžeme podepsat předtím, než budeme mít od státu potvrzené kompenzační schéma," uvedl Cyrani. Fixace cen by podle něj měla být zajištěna minimálně na 30 let provozu elektrárny, přičemž životnost bloků by měla být 60 let.
 
Cyrani také uvedl, že za současné tržní ceny elektřiny kolem 40 eur za megawatthodinu se stavět nové bloky nevyplatí. "Pokud ale vezmeme současné ceny silové elektřiny, tedy zhruba 40 eur za megawatthodinu, k tomu přičtete 32 eur, tedy příspěvek, který odběratelé platí za podporu obnovitelných zdrojů, dostáváte se k částce, která přesahuje 70 eur, to je ceně elektřiny, kdy už bude Temelín konkurenceschopný," řekl.
 
Odklad rozhodnutí o dostavbě Temelína zhruba o rok očekává i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábova. "S pravděpodobností hraničící s jistotou se (letos) nerozhodne, protože samotný tendr nabral několikaměsíční zpoždění. Zejména kvůli tomu, že investor se zcela legitimně snaží vyjednat co nejlepší podmínky a že ti, kdo se o stavbu ucházejí, se stejně legitimně snaží tomuto vyjednávání nikoli bránit, ale také si ze své strany vyjednat co nejlepší podmínky," řekla Drábová rozhovoru pro Český rozhlas Plus a Insider.
 
Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž ČTK už dříve sdělil, že v jednáních s uchazeči o dostavbu Temelína zůstává řada otevřených otázek. "Je nutné dojednat takové znění smluv a veškeré související dokumentace, aby tento rozsahem největší kontrakt, jaký byl kdy na území České republiky uzavřen, pokrýval veškerá rizika a byl akceptovatelný pro investora," uvedl Kříž. ČEZ počítá s pokračováním jednání ještě v září a v říjnu letošního roku.
 
ČEZ v tendru na dostavbu Temelína vede jednání s americko-japonskou společností Westinghouse a s česko-ruským Konsorciem MIR.1200. Energetická společnost očekává, že by nové bloky měly být uvedeny do provozu v roce 2025. Cyrani dnes v Euru řekl, že nedokáže odhadnout, jaký dopad bude mít odložení podpisu smlouvy na celkový harmonogram projektu.
 
Předseda úřednické vlády Jiří Rusnok na konci června uvedl, že jeho kabinet nepočítá s provedením zásadních rozhodnutí v otázce dostavby Temelína. Stanovisko vlády bude přitom rozhodující, protože stát vlastní zhruba 70 procent akcií ČEZ.
 
Autor: ČTK