3 tipy na jarní dovolenou v zahraničí

Slunce, teplo a moře se dají zažít už na jaře a nemusíte ani cestovat daleko. Tradiční evropské „dovolenkové“ destinace nabízejí již v tomto období příjemné teploty a samozřejmě mnohem méně turistů než v hlavní sezoně. Na co lákají? Itálie na kolo a víno v Toskánsku, Chorvatsko na jachting či národní parky, Řecko mimo jiné na Krétu, svůj největší ostrov se středozemním klimatem, plážemi i horskými hřebeny.   

Do malebného Toskánska na kolo i za vínem

Středoitalské Toskánsko jako by svou malebností a pestrostí vypadlo z plátna obrazu. Středověká města na kopcích, starobylé kláštery, Pisa se svou pověstnou Šikmou věží, ale i zemědělské usedlosti, stromořadí cypřišů, olivové háje a vinice. Zvlněná krajina je ideální pro cyklovýlety, při kterých se dají dobře poznat všechna zákoutí – a ze sedla si na jaře navíc užijete pohled do rozkvetlé krajiny. Proslulá jsou také zdejší vína, zejména ta červená v čele s ovocně aromatickým Chianti patří mezi celosvětově uznávaná. Navštívit můžete i chrám přímo zasvěcený vínu Antinori nel Chianti Classico (www.antinorichianticlassico.it). Slavná je také toskánská gastronomie, oblibě se těší rozličnými způsoby grilované maso, sýry, zelenina a bylinky vypěstované ve zdejší krajině – a samozřejmě místní olivový olej.  

Do Chorvatska za jachtingem 

Oblíbené Chorvatsko, to nejsou jen pláže, ale i přírodní krásy a cestování po moři. Tamní pobřeží lemované stovkami ostrovů patří k těm vůbec nejideálnějším místům pro jachting v celé Evropě, je vhodné pro rodiny s dětmi i ty, kteří na lodi budou poprvé. Plavbu si můžete naplánovat přímo na místě, například jednoduše online na www.zindulka.cz, kde si vyberete loď i s kapitánem. A kam se vypravit? Jachtařský ráj na souostroví Zadar vás uchvátí nedotčenou přírodou, rybářskými vesnicemi, skrytými zátokami i krasovými jeskyněmi, nedaleko ležící město Šibenik je plné kulturně – historických památek a je dobrou základnou pro návštěvu národních parků Kornati a Krka s působivými vodopády. A přístav Dubrovník, obehnaný mohutnými hradbami a s pevností na skalním útesu, platí za vůbec nejhezčí město na Jadranu. 

Na Krétu za koupáním i horami 

Řecko je tvořené bezpočtem ostrovů různých tvarů a velikostí, kde budete mít co objevovat i po deseti letech. Kde začít? Na Krétě, největším zdejším ostrově, si díky teplému středozemnímu klimatu užijete léto už v květnu. Počasí je příjemné a stálejší než počátkem jara a zároveň se vyhnete vedrům a návalu turistů, které jsou typické pro hlavní sezonu. V moři už se dá koupat, a kromě toho můžete objevovat přírodní krásy ostrova a jeho hory – výlety do nich tvoří příjemnou alternativu ke koupání v moři. Nejvyšší vrcholky dosahují dvou a půl tisíce metrů a najdou se zde trasy pro méně i více zkušené horské turisty. Kromě toho se Kréta může pochlubit i početnými jeskyněmi, soutěskami a kaňony. Inspiraci, co na ostrově navštívit, nabízí i řada online průvodců či rádců, například www.kreta.tripidipi.cz