Absolventů bez práce ubývá, ale míra jejich nezaměstnanosti roste

Absolventů škol, kteří nemají práci, v posledních letech ubývá. Zatímco na konci dubna 2010 jich bylo přes 27.000, letos ve stejném období zhruba o 2500 méně. Vyplývá to ze statistik ministerstva práce. Podle informačního systému o uplatnění absolventů sice klesá počet těch, kteří po skončení školy nenajdou místo, míra jejich nezaměstnanosti ale naopak roste. Míra nezaměstnanosti absolventů ukazuje, jaký podíl z nich zůstal bez práce a přihlásil se do evidence nezaměstnaných.

"Za poslední dva roky je patrné, že se situace absolventů výrazně zhoršila," uvádí informační systém.
 
Nezaměstnanost absolventů se sleduje ke konci dubna a ke konci září. Podle expertů situaci lépe odrážejí dubnová čísla. Zářijové výsledky totiž ovlivňuje fakt, že na trh práce po prázdninách přichází naráz velké množství lidí, kteří ukončili školu. "Absolventi evidovaní na úřadech práce v září teď ani do dubna nenacházejí pracovní uplatnění a zůstávají stále nezaměstnanými," uvádí informační systém.
 
Podle něj dosahovala míra nezaměstnanosti lidí s výučním listem loni 27 procent, v dubnu 2012 asi 15 procent a ještě o rok dřív 17 procent. Loni práci nemělo 15 procent čerstvých středoškoláků s maturitou, předloni zhruba devět procent. Bez místa zůstalo před rokem přes 12 procent lidí, co ukončili vyšší odborné vzdělání, v roce 2012 zhruba osm procent.
 
Podle informačního systému by situace přitom měla být příznivá. Školy absolvují početně slabší ročníky a možnosti vysokoškolského vzdělávání se rozšiřují, takže studovat odchází víc lidí a tlak na trhu práce by měl být menší.
 
Podle statistik ministerstva práce počet nezaměstnaných absolventů klesá. V dubnu před deseti lety jich bylo bez místa skoro 48.000. Do roku 2008 jich pak ubývalo. Tehdy na konci dubna jich úřady evidovaly zhruba 13.700. Krize situaci zhoršila. Do roku 2010 se množství nezaměstnaných absolventů zdvojnásobilo. Letos v dubnu bylo bez práce 24.750 osob, které skončily školu.
 
Zvedá se ale podíl těch, kteří nemohou místo najít několik měsíců. Déle než pět měsíců bez místa bylo v dubnu 2010 téměř 55 procent absolventů, letos víc než 57 procent. V roce 2008 jich nebyla ani třetina.
 
Česko chce na zlepšení zaměstnávání mladých využít v příštích letech peníze z EU. Téct by měly přes nový operační program Zaměstnanost. Využijí se třeba na přesnější zacílení přípravy na povolání. Zaměstnavatelé si totiž často stěžují na to, že nemohou najít síly s potřebným vzděláním.
 
Úřad práce má podle své mluvčí Kateřiny Beránkové pro nezaměstnané absolventy už nyní třeba odborné praxe. Díky nim mají získat pracovní zkušenosti, aby si pak snadněji našli místo. "Velký zájem o vstup do tohoto projektu hlásí jak samotní klienti, tak i zaměstnavatelé," uvedla Beránková. Podle ní šanci dostávají hlavně lidé, které úřad eviduje přes čtyři měsíce a kteří po škole odpracovali maximálně dva roky. Ke konci dubna bylo na praxi 3072 lidí.
 
zdroj: ČTK