Barrandovské studio se ke svému 80. výročí otevře veřejnosti

Pražské Barrandov Studio k výročí zahájení svého fungování chystá na letošek projekty pro zájemce o filmové zákulisí, řekl ČTK mluvčí ateliérů Tomáš Želazko. Osmdesát let od chvíle, kdy v nově založených ateliérech na pražském Barrandově padla první klapka, uplyne v pátek 25. ledna. Historie moderní filmové výroby v Česku se v roce 1933 začala psát při natáčení snímku Vražda v Ostrovní ulici režiséra Svatopluka Innemanna. 

"Prioritou filmového studia je především klid na práci filmařů. A proto byly i barrandovské ateliéry dlouhá léta uzavřeny pro veřejnost. S loňským rokem se ovšem provoz studia v mnoha ohledech zájmu veřejnosti otevřel, chystáme řadu projektů, jimiž zákulisí české filmařiny všem zájemcům přiblížíme," uvedl Želazko. 

Pro školy či turistické výpravy zůstává přístupný rozsáhlý inventář kostýmů a rekvizit. "Po loňském úspěchu chystáme opět speciální tematické dny, například Den dětí na počátku června nebo mikulášskou nadílku začátkem prosince," podotkla ředitelka divize Fundus Věra Krátká. 
    
Zájemci o zákulisí filmařiny nemusejí ovšem jezdit pouze na Barrandov. "I na letošní letní sezonu chystáme pro všechny fanoušky řadu výstav, kdy dochovanými originály kostýmů a rekvizit ozdobíme například zámky v Telči, Horšovském Týně a na Karlštejně," dodala. O návštěvnických akcích bude Barrandov Studio informovat na svých internetových stránkách www.barrandov.cz, kde je také možné objednávat skupinové prohlídky ateliérů. 
    
Želazko připomněl, že barrandovské ateliéry jsou nejstarším i největším filmovým studiem v České republice, patří k největším v Evropě a zůstávají přirozeným centrem českého filmového průmyslu. Za osm desítek let tu vzniklo přes 2500 českých i zahraničních filmů a tisíce reklamních spotů. V 80. letech minulého století se právě Barrandov stal produkční základnou Formanova oscarového hitu Amadeus. Mezinárodní filmová produkce tvoří dnes hlavní náplň práce barrandovských studií. 
    
"Barrandov Studio disponuje třinácti ateliéry využívanými pro filmové a televizní projekty i společenské akce. Zajišťuje stavbu dekorací, pronájem či výrobu kostýmů a rekvizit, provozuje filmové laboratoře a dabingové studio. Nabízíme též kompletní produkční servis," shrnul místopředseda představenstva společnosti Petr Tichý.
 
zdroj: ČTK