Hrad: Postoje Zemana jsou v souladu s politikou vlády

Zahraničně politické postoje a výroky prezidenta Miloše Zemana nejsou podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka v rozporu s politikou vlády. Řekl to ČTK v reakci na výrok premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), podle kterého by měl Zeman některé své postoje konzultovat. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) je v této souvislosti pro větší zintenzivnění konzultací se Zemanem o zahraniční politice. S prezidentem o ní chce mluvit ještě pravidelněji než dosud.

Například ke konfliktu na Ukrajině Zeman uvedl, že jde podle něj o občanskou válkou, a ne o ruskou invazi. Zmínil také, že sankce Západu vůči Rusku jsou neefektivní. Jeho postoj je tak v rozporu s názorem většiny západních představitelů i zástupců české vlády.
 
S tím ale Ovčáček nesouhlasí. "Prezident stejně jako vláda zastává proevropský kurz zahraniční politiky. Veškeré aktivity pana prezidenta jsou v souladu se zahraniční politikou České republiky a vlády," řekl ČTK Ovčáček.
 
Sobotka ve čtvrtek během své návštěvy Spojených států řekl, že je třeba sladit komunikaci ústavních činitelů. "Skutečně o to stojím. Myslím si, že se nám to z velké části v posledních deseti měsících povedlo. Tam, kde se nám to nepovedlo, tak o tom musíme mluvit," uvedl.
 
Zaorálek k premiérově výzvě dnes poznamenal, že vláda a Hrad konzultují postoje k zahraniční politici už nyní. "Podle mě jde spíš o to učinit ty konzultace ještě intenzivnější a především zprostředkovat informace, které máme, abychom při těch vyjádřeních o sobě co nejvíc věděli," řekl ministr novinářům. "Po těch posledních dnech je i pro mě důležité, abychom v té komunikaci s panem prezidentem ještě přidali a byla ještě pravidelnější," dodal.
 
Také hradní mluvčí uvedl, že se Zeman pravidelně setkává jak s premiérem, tak se Zaorálkem. Své postoje prý konzultoval se šéfem diplomacie a ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO) i před zářijovým summitem NATO. Tam Zeman řekl, že Praha bude žádat jasné důkazy o ruské přítomnosti na východě Ukrajiny.
 
Sobotka bude se Zemanem o jeho výrocích mluvit na pravidelném setkání, které je naplánováno na 10. prosince. "Budeme vyčkávat, s jakým návrhem pan premiér přijde," dodal Ovčáček.
 
zdroj: ČTK