Kkritizované partnerství v kultuře Praha omezila

Praha bude od příštího roku většinu dotací určených na kulturu rozdělovat v grantových programech, výrazně se tak sníží částky vyplácené v rámci kritizovaného partnerství. Rozhodla o tom rada města. Partnerství na rozdíl od grantů nepodléhá žádným kritériím výběru a je jen na zastupitelích, komu peníze dají. Vyplácejí se tak přitom desítky milionů korun ročně.

"Představa je taková, že 90 procent projektů bude řešeno formou grantů, a tudíž i hodnoceno odborníky z grantové komise a pouze zbylých 10 procent projektů bude řešeno formou partnerství," uvedl radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09). Rada svým rozhodnutím přesunula do grantů 30 milionů korun z partnerství a dalších 70 milionů z takzvané neúčelové rezervy, která se v průběhu každého roku v partnerství stejně rozdala.

Praha v loňském rozpočtu vyčlenila na partnerství 35 milionů, nakonec rozdělila přes 107 milionů korun, v roce 2010 počítala s 25 miliony korun a vyplatila skoro 106 milionů. V letošních prvních čtyřech měsících dostali příjemci skoro 22 milionů. Rada navíc na svém posledním zasedání rozdělila dalších více než 30 milionů. Třeba Czech Press Foto podpořila částkou 600.000 korun, festival Hudba vánoční Prahy dostal 1,3 milionu korun, Letní Letná 2012 a mezinárodní hudební festival České doteky hudby 1,8 milionu korun.
 
Z partnerství dosud Praha podporovala některé zavedené akce jako festival Pražské jaro či Festival spisovatelů, ale i mnoho komerčních projektů. Od příštího roku ale poputují peníze pouze na městem schválené ceny v oblasti kultury a umění, celoměstské soutěže a přehlídky neprofesionálního umění a projekty, které Praha sama pořádá, vyplývá z materiálu schváleného radou.
 
zdroj: ČTK