Koalice chce dnes vybrat českého kandidáta na eurokomisaře

Koaliční strany chtějí mít dnes jasno o české nominaci na eurokomisaře. Na večerním jednání se má rozhodnout mezi kandidáty ČSSD Pavlem Mertlíkem a ANO Věrou Jourovou. Diskusi nad novými jmény většina oslovených členů koaliční rady nečeká. Někteří ale nevylučují, že by premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) mohl jet na středeční jednání do Bruselu s oběma jmény.

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek dnes na tiskové konferenci k večernímu jednání, které má ve Sněmovně začít ve 21:00, uvedl, že se jeho strana bude nadále snažit přesvědčit partnery o tom, že ministryně pro místní rozvoj Jourová je nejlepší kandidátkou. Poslední týden prý takto přesvědčoval zejména lidovce, kteří již od svého kandidáta v podstatě ustoupili. Podle některých zdrojů z ANO má přitom Jourová lidoveckou podporu. Ti ji však zatím veřejně nevyjádřili.
 
Hnutí ANO původně na eurokomisaře navrhovalo lídra své kandidátky do europarlamentu Pavla Teličku, a nominaci Jourové tak podle Faltýnka považuje za kompromisní návrh. ČSSD zatím oficiálně trvá na exministru financí Mertlíkovi, i když podle informací ČTK uvažovala i o tom, že by v případě nedohody mohl ve funkci pokračovat současný český zástupce v Evropské komisi Štefan Füle. Toho však odmítlo ANO.
 
Lidovci původně navrhovali bývalou europoslankyni Zuzanu Roithovou, která ale nemá o kandidaturu zájem. Místo sebe tak nabídla vysokého bruselského úředníka Petra Blížkovského, jenž však v koalici výraznou podporu nezískal.
 
Brzký výběr českého kandidáta je podle řady odborníků důležitý proto, aby Česko mohlo usilovat o některé z významnějších portfolií v EK. Již dnes má být totiž evropskými poslanci do funkce šéfa Evropské komise schválen lucemburský expremiér Jean-Claude Juncker. Hned poté se rozeběhnou oficiální vyjednávání o rozdělení resortů v bruselské exekutivě. Právě s Junckerem chce pak ve středu v Bruselu jednat Sobotka i šéf lidovců Pavel Bělobrádek.
 
Česká republika zatím usiluje o některou z ekonomických oblastí, například průmyslu, dopravy, vědy a výzkumu nebo regionálního rozvoje.
 
zdroj: ČTK