Koalice rozpory mezi programem vlády a koaliční smlouvou nevidí

Prezident Miloš Zeman, který v projevu před hlasováním Sněmovny o důvěře vládě poukázal na obsahové rozdíly mezi programovým prohlášením vlády a koaliční smlouvou, zástupce koalice nepřekvapil. Podle šéfa KDU-ČSL Pavla Bělobrádka rozpory v dokumentech nejsou, podle premiéra Bohuslava Sobotky na sebe materiály navazují. 

Zeman dnes řekl, že našel mezi programovým prohlášením vlády a koaliční smlouvou 15 základních obsahových rozdílů. Jako příklad uvedl snižování DPH u různých položek. Kdyby prý byl právní puntičkář, prohlásil by, že je programové prohlášení vlády porušením koaliční smlouvy. 
    
Podle Bělobrádka v projevu zazněla Zemanova oblíbená témata. Údajné rozpory mezi dokumenty jsou podle Bělobrádka otázkou interpretace. "To podstatné je, co vláda bude dělat," řekl Bělobrádek novinářům. Jeho stranický kolega, ministr zemědělství Marian Jurečka si myslí, že Zeman mohl být k vládě a občanům pozitivnější. Prezident podle něj mluvil ve stejném duchu jako při jmenování vlády, kdy Sobotkovi vyčetl chyby v návrhu na jmenování vlády. 
    
"Začínáme od nuly. Ten projekt je na dlouho, není možné čekat, že za půl roku za rok seženeme peníze," řekl novinářům vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Zeman v projevu položil otázku, kde chce vláda vzít na své plány peníze. 
    
Uvedená pasáž Zemanovy řeči zaujala i bývalého ministra financí a místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska. "Vláda je přitom ve stejné situaci jako rodina, která má zhruba dva miliony na bydlení. Za dva miliony lze bydlení pořídit. Ale vláda si místo toho naprojektovala třípatrovou vilku s pěti garážemi a s krásným bazénem. To jsou potom jenom dvě možnosti: buď se taková rodina utopí v dluzích, nebo ten projekt nezrealizuje," řekl Kalousek novinářům. 
    
K prezidentovým výtkám k rozporům mezi koaliční smlouvou a programovým prohlášením Babiš uvedl: "Jsou to všechno papíry, my chceme něco udělat, občané to poznají v každodenním životě." Ministr financí ale souhlasí se Zemanem, že politici v minulosti často neplnili své sliby. 
    
Místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek novinářům řekl, že souhlasí s prezidentovým názorem, že by vláda neměla experimentovat a měla by uvažovat o vývoji země nejen během čtyřletého volebního období. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) je přesvědčený, že na priority vlády je možné peníze najít především v lepším výběru daní. Podle poslance Jaroslava Foldyny (ČSSD) byly některé prezidentovy nadsázky sice pichlavé, ale celkově byl projev vyvážený. 
    
Zeman nepřekvapil ani opozici. "Pan prezident v podstatě vládě vzkázal: Nevydržíte dlouho. Ty vaše sliby jsou populistické sliby, nemáte na ně peníze a buď budete muset výrazně zvýšit daně, nebo tento stát výrazným způsobem zadlužíte. Myslím, že je to velmi věcné popsání toho stavu," řekl novinářům místopředseda Sněmovny za TOP 09 Petr Gazdík. 
    
Podle poslance Miroslava Grebeníčka (KSČM) nešlo o snahu dehonestovat vládní koalici, "ale dát najevo, že danou problematiku ovládá a je schopen přispět i ke směřování naší republiky". 
    
Sněmovna dnes jedná o důvěře koaličnímu kabinetu ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Vláda by měla mít jasnou podporu 110 poslanců. 
 
zdroj: ČTK