LIdé, kteří jsou obvinění v metanolové kauze, budou zřejmě souzeni společně

Lidé obvinění v metanolové aféře budou zřejmě souzeni ve společném procesu. Definitivně by o tom mělo být rozhodnuto v nejbližších dnech. Soud by mohl začít zhruba za rok, píšou Hospodářské noviny (HN). Pro společný proces bude ovšem potřeba zajistit dostatečně velké prostory. V Česku není soudní síň, která by pojala 50 obžalovaných, obhájce, postižené a veřejnost.

Metanolová aféra si v ČR vyžádala 28 mrtvých. Obviněno je 50 lidí, 24 z nich je ve vazbě. "Zatím to vypadá, že bude vedeno společné řízení ohledně všech poškozených," řekl HN zlínský státní zástupce Roman Kafka.

Společný proces má podle něj tu výhodu, že se nezdvojují důkazy. Nemůže se také stát, aby jeden člověk byl v jednom řízení obviněný a v dalším vystupoval jako svědek, přičemž by mohl odmítnout vypovídat. Nevýhodou je nutnost velké soudní síně. "Zřejmě by se muselo soudit v nějakém přednáškovém sále." sdělil Kafka deníku.
 
Metanolová aféra vypukla před měsícem. Za původce považuje policie dva muže, které obvinila z obecného ohrožení. Podle kriminalistů v Opavě namíchali jedovatou směs a přes distributora alkoholu ze Zlínska ji uvedli do oběhu. Obviněným hrozí 12 až 20 let vězení, případně i výjimečný trest.
 
zdroj: ČTK