Nečas má za normální, že Zeman navštíví po inauguraci vládu

Premiér Petr Nečas (ODS) pokládá za normální, že zvolený prezident Miloš Zeman po své březnové inauguraci navštíví první pracovní jednání české vlády. Nečas to řekl po své dnešní skoro dvě hodiny trvající schůzce se Zemanem v jeho kanceláři v pražské Loretánské ulici. Když setkání popisoval, několikrát použil slovo "korektní". 

Zeman, který v lednu zvítězil v první přímé volbě hlavy státu, dával v rozhovorech krátce po zvolení jasně najevo, že Nečasova středopravá vláda opírající se o poslance strany LIDEM by měla skončit a měly by se konat předčasné volby. 

Nečas dnes ale po schůzce poznamenal, že je potřeba odlišovat výroky pronesené ve volební kampani od "realistického postupu vysokého ústavního činitele". Zdůraznil, že předčasné volby nejsou přáním předsedy vlády a je prý přesvědčen, že ani přáním zvoleného prezidenta. 
    
Rozhovor se Zemanem označil Nečas slovy "dlouhý, korektní a pracovní". Probrali prý základní témata české zahraniční i domácí politiky, konkrétnější však předseda vlády i ODS nebyl. "Nějaké vyloženě konfliktní body tam nebyly," poznamenal. 
    
Nečas je také přesvědčený, že rozdíl v názorech na to či ono mezi prezidentem a premiérem je přirozenou součástí fungování politického systému v demokracii. Dialog mezi nimi je prý samozřejmostí dobře fungujícího ústavního systému, a proto schůzka nebyla setkáním posledním. 
    
Podrobnosti k dalšímu jednání ale dohodnuté nejsou. "Já samozřejmě musím vycházet z toho, že pan zvolený prezident Zeman proti mně používá brutální metody, například kouří," řekl se smíchem předseda vlády. I tuto otázku tak prý bude nutné vyřešit. 
    
Zeman, který se funkce hlavy státu ujme po složení slibu 8. března, se dnes už sešel s končícím prezidentem Václavem Klausem. Setká se také s šéfy většiny sněmovních stran, výjimkou jsou právě LIDEM. 
    
Nečas po setkání se Zemanem odmítl, že by znakem české zahraniční politiky v minulosti, současnosti či budoucnosti byla "nějaká dvojkolejnost". Pozorovatelé přitom upozorňují na některé nesoulady mezi postoji nynějšího prezidenta Václava Klause a českou diplomacií například v názorech na EU. Zeman je vnímán jako proevropský politik. 
 
zdroj: ČTK