Noční bouře v ČR působily požáry, lámaly stromy i omezily dopravu

Noční bouřky v celém Česku lámaly stromy, působily požáry, omezovaly dopravu. Hasiči vyjížděli dvakrát častěji než obvykle, hlavně k odklízení stromů či odčerpávání vody, ale museli také například evakuovat letní tábor na Vyškovsku. Vyplývá to z informací ČTK.

V pondělí zaznamenali hasiči v ČR 644 výjezdů, více než dvojnásobek dlouhodobého průměru. Nejvíce je zaměstnali technické zásahy, tedy třeba odklízení stromů ze silnic nebo čerpání vody ze sklepů, kterých bylo třikrát více než obvykle. "O navýšení technických zásahů se postaraly bouřky a přívalový déšť. Hasiči při všech zásazích zachránili 25 lidských životů a 38 osob před hrozícím nebezpečím evakuovali," oznámila mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Ivana Svitáková.

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu by však měl být dnešek mnohem klidnější. Meteorologové předpovídají polojasno až oblačno, jen s ojedinělými a mírnými přeháňkami. Podobné by mělo být počasí i po zbytek týdne.
 
V noci na dnešek nejčastěji vyjížděli hasiči v Jihomoravském kraji, zasahovali na více než 120 místech. V Brně bylo zaplaveno několik křižovatek a voda místy podemlela a poškodila vozovku. V Údolní ulici spadl strom na projíždějící auto a lehce zranil muže a ženu, kteří byli uvnitř. V ulici Koliště zase hasiči zachraňovali osádku auta, které uvízlo v prohlubni vozovky, kde voda vystoupala až do výšky 70 centimetrů. V Brně-Slatině vítr utrhl plechovou střechu a u nákupního centra Avion zbortil konstrukci reklamního poutače.
 
Na Vyškovsku hasiči zachránili 24 dětí a čtyři dospělé z vyplaveného letního tábora u obce Studnice. Na silnici z Bílovic do Adamova pak museli pomoci řidiči, kterého odřízl zřícený svah a popadané stromy.
 
Velké problémy měli i lidé v Moravskoslezském kraji, kde hasiči zasahovali více než stokrát. Nejčastěji, zhruba k 60 případům, vyjížděli v Ostravě. V centru města například poryv větru poškodil střechu, jejíž trosky pak roznesl po ulicích.
 
Bouřky opět potrápily jižní Čechy, kde způsobily mnoho škod již o víkendu. Železniční trať mezi Vyšším Brodem a Rybníkem na Českokrumlovsku v pondělí večer podemlel přívalový déšť, mimo provoz byla až do dnešních 08:05. Celkem hasiči v regionu v noci na úterý zasahovali u více než dvou desítek událostí, většinou čerpali vodu ze sklepů nebo odstraňovali popadané stromy.
 
Úder blesku zase v pondělí večer v Kochánově na Žďársku způsobil požár půdy rodinného domu. Naštěstí nebyl nikdo zraněn, škoda činí asi 100.000 korun. Kvůli bouřce zasahovali hasiči na Vysočině u 18 událostí.
 
Jihomoravští hasiči po bouřce zasahovali na více než 120 místech
 
Na více než 120 místech Jihomoravského kraje zasahovali od pondělního večerar hasiči při odstraňování následků vichřice a bouřky s přívalovými dešti. Nejvíce výjezdů měli v Brně a na Brněnsku. Dva lidé byli lehce zraněni, když na jejich vůz spadl bortící se strom. Voda zaplavila i sklepy rozestavěné věže AZ Tower, která bude nejvyšším objektem ČR.
 
 
Strom spadl na jedoucí auto v brněnské Údolní ulici. Ve voze jel 41letý muž a 37letá žena. Utrpěli lehká zranění a skončili v nemocnici, řekla ČTK mluvčí policie Andrea Straková.
 
Voda zaplavila i část policejních cel v brněnské Příční ulici. Část z nich je ve sklepě, které skončily pod vodou. Na dvoře tohoto policejního areálu ji totiž nebyl schopen kanál kvůli silné průtrži odvádět. Nikdo ze zadržených zraněn nebyl.
 
Bouřka způsobila komplikace v dopravě. V Brně bylo zaplaveno i několik křižovatek, mezi nimiž byla i velmi frekventovaná Sportovní - Pionýrská. Několik vozovek voda podemlela a poškodila. Škody se teprve vyčíslují. Potíže místy přetrvávají.
 
Zcela uzavřená je kvůli podemleté vozovce Veselá ulice, kde se tvoří kolony aut. Policie vyznačila objídnou trasu přes přes Dominikánské náměstí, náměstí Svobody a Moravské náměstí.
 
Mluvčí hasičů Jaroslav Haid ČTK řekl, že dvě třetiny výjezdů tvořily zásahy u vyvrácených stromů a spadaných větví, které na mnoha místech buď zcela nebo částečně zatarasily komunikace. V noci například musely být odstraňovány mezi Blanskem a Brnem.
 
Na Vyškovsku hasiči evakuovali dětský tábor u obce Studnice. Ze zatopené louky z vyplaveného tábora zachránili 24 dětí a čtyři dospělé. "Malé táborníky s pomocí policistů a starosty Studnice nejdříve dopravili do obce, a odtud je pak autobusem převezli k ubytování ve vojenském areálu ve Vyškově," dodal Haid.
 
Padající kmeny ničily zaparkovaná auta, elektrické vedení, ploty a sloupy veřejného osvětlení. Hasiči museli také čerpat vodu ze zatopených sklepů, výtahových šachet a dalších prostor.
 
Například v Brně v ulici Koliště zachraňovali osádku auta, která uvízla v laguně, jejíž hladina v prohlubni vozovky vystoupala až do výšky 70 centimetrů.
 
V Brně-Slatině vítr utrhl plechovou střechu a u nákupního centra Avion zbortil konstrukci reklamního poutače. Na silnici z Bílovic do Adamova hasiči zachraňovali řidiče, jehož auto zablokovala a odřízla zřícená část svahu a popadané stromy. Silnice zůstala neprůjezdná, uvedl mluvčí.
 
Blesk způsobil požár domu na Žďársku, škoda 100.000 Kč
 
Požár půdy rodinného domu v Kochánově na Žďársku, jehož příčinou byl v pondělí večer úder blesku, způsobil podle majitele škodu kolem 100.000 korun. Zásah hasičů trval jen několik minut, nikdo nebyl zraněn. ČTK to dnes řekla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.
 
Kvůli bouřce, která se v pondělí večer přehnala nad Vysočinou, zasahovali hasiči u 18 událostí. Většinou odstraňovali ze silnic spadlé stromy a větve. Nejvíc zásahů měli na Jihlavsku a Třebíčsku.
 
Vítr v Moravskoslezském kraji lámal stromy, ničil střechy
 
Noční bouřky doprovázené silným větrem zaměstnaly v noci na dnešek moravskoslezské hasiče. Ti zaznamenali 90 výjezdů. V centru Ostravy poryv poškodil střechu. Trosky se válejí v ulicích. ČTK o tom informoval mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.
 
"Především jsme vyjížděli ke spadlým stromům a větvím. Nejčastěji pak v Ostravě, kde zasahovali na 60 místech. Dost práce jsme měli i v Karviné. Tam bylo zásahů přibližně 30," řekl. V dalších okresech Moravskoslezského kraje už to byly pouze jednotlivé výjezdy. Na Novojičínsku tři, Frýdecko-Místecku dva a Opavsku jeden. Okres Bruntál neměl v souvislosti s počasím žádný noční výjezd.
 
Podemletá železnice u Vyššího Brodu je už opět v provozu
 
Železniční trať mezi Vyšším Brodem a Rybníkem na Českokrumlovsku je od 8:05 opět v provozu. Přívalový déšť tam v pondělí večer podemlel koleje. Od té doby byla do dnešního rána trať mimo provoz, řekl ČTK Pavel Halla ze Správy železniční dopravní cesty. Kvůli bouřkám zasahovali jihočeští hasiči od pondělního večera do dnešního dopoledne u čtyř desítek událostí.
 
"Cestující v místě přepravovala náhradní autobusová doprava. Podemletou trať se nám dnes ráno podařilo opravit," řekl Halla. Bouře se v pondělí v podvečer prohnala téměř celým Jihočeským krajem. Hasiči v regionu zasahovali do pondělního rána u více než čtyř desítek událostí způsobené následkem přeháněk. Většinou se prý jednalo o čerpání vody ze sklepů nebo odstraňování popadaných stromů na komunikace. "V porovnání s minulými dny však nebyla situace z pondělí na úterý tak dramatická," uvedla mluvčí Jihočeských hasičů Vendula Matějů.
 
Nelze vyloučit, že bouřka zavinila i tragickou nehodu u Veselí nad Lužnicí na Táborsku, při níž dnes ráno zahynul mladý motorkář. Ten se zabil na lesní cestě při nárazu do stromu, který prý možná spadnul v noci z pondělí na úterý. "Přesně to nevíme. Ale vzhledem k tomu, že muž cestou velmi dobře znal, protože po ní jezdil do práce každý den, tak nelze vyloučit, že strom vyvrátila noční bouřka," řekla ČTK policejní mluvčí Štěpánka Uhlířová.
 
zdroj: ČTK