Nové byty se zatím prodávají lépe než vloni. Za první pololetí jich pražští developeři udali 1600

Celkem 1600 nových bytů v projektech s 50 a více byty prodali pražští developeři v prvním pololetí letošního roku. V prvním letošním čtvrtletí činily prodeje 753 nových bytů, ve druhém kvartálu prodej zrychlil na 847 prodaných bytů, což je mezičtvrtletně zhruba o 12,5 % více. Vyplývá to z analýzy pražského rezidenčního trhu za druhé čtvrtletí, kterou dnes zveřejnila přední česká developerská společnost EKOSPOL.

„Nové byty se v letošním prvním pololetí prodávají lépe, než za stejné období loňského roku. Tehdy se v Praze prodalo celkem 1504 nových bytů,“ přibližuje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a.s. 

Při srovnání vývoje prodejů po čtvrtletích zjistíme, že celkem 847 prodaných bytů za druhé čtvrtletí představuje nejlepší výsledek za poslední 4 roky, pokud nebudeme počítat jednorázové skokové zvýšení prodejů na sklonku loňského roku způsobené zvýšením DPH. „To dokazuje, že trh nových bytů v Praze po velkém propadu, který prodělal na přelomu let 2008 a 2009, již čtvrtým rokem kontinuálně a bez přehřívání roste,“ myslí si Korec.
 
Loňský rok se opakovat nebude, letos ke skokovému nárůstu prodejů nedojde
Podle Korce ale vyšší prodeje v prvním pololetí neznamenají, že se v celém letošním roce prodá více bytů, než vloni. „V loňském roce prodejům novostaveb výrazně pomohlo plánované zvýšení DPH, které bylo s dostatečným předstihem oznámeno a každý s ním počítal. Díky tomu skokově vzrostly prodeje ve třetím a čtvrtém čtvrtletí. I v letošním roce očekáváme ve druhém pololetí nárůst prodejů, ale vzhledem ke zvýšení DPH pouze o jeden procentní bod nebude tento nárůst tak výrazný, jako vloni,“ vysvětluje Evžen Korec.
 
Podle predikce, kterou analytici EKOSPOL a.s. vyslovili již koncem loňského roku, by se letos v pražských novostavbách mělo prodat zhruba 3100 – 3300 nových bytů. „Čísla za první pololetí potvrzují, že se prodeje pravděpodobně budou pohybovat spíše u té horní hranice, tedy okolo 3300 prodaných novostaveb za rok. Z hlediska poptávky nás tedy znovu čeká velmi slušný rok,“ uzavírá Evžen Korec.