Peníze ze vstupného do zoo budou rozděleny na záchranu ohrožených druhů

Téměř 1,6 milionu korun, které získala pražská zoologická zahrada v minulých dvou letech v podobě koruny ze vstupného, bude rozděleno mezi čtyři projekty na záchranu ohrožených druhů ve volné přírodě. Největší částka půjde na vzdělávací projekt v Kamerunu a na záchranu ohrožených antilop Derbyho v Senegalu. ČTK to řekl zoologický náměstek pražské zoo Jaroslav Šimek.

"Jde o projekty záchrany ohrožených druhů zvířat v místě jejich přirozeného výskytu. Každý návštěvník, který projde turnikety zoo, dnes přispívá na ochranu zvířat ve volné přírodě," uvedl Šimek. V minulých letech šla na záchranné projekty jedna koruna z každé prodané vstupenky. Letos v srpnu schválila rada hlavního města navýšení této podpory na dvě koruny z každého vstupu.

Zhruba 1,3 milionu korun půjde na projekt Toulavý autobus, který se zaměřuje na environmentální výchovu dětí v Kamerunu. Projekt navazuje na ochranu goril ve střední Africe, které se pražská zoo dlouhodobě věnuje. Zoo pořídí školní autobus, který bude při několikadenních výletech dopravovat kamerunské školáky do záchranných stanic pro primáty. Děti se tak seznámí s gorilami i dalšími zvířaty a absolvují vzdělávací programy.
 
Na záchranu kriticky ohroženého západního poddruhu antilopy Derbyho půjde asi 150.000 korun. Ve volné přírodě zbývá méně než 200 jedinců, kteří žijí pouze na území Senegalu. Česko-senegalský program spolupráce k jejich záchraně před vyhubením byl zahájen už v roce 2000.
 
Dalších 100.000 bude rozděleno mezi záchranný projekt chovu sojkovců dvoubarvých a špačků černokřídlých v Indonésii a záchranu výra filipínského.
 
V minulosti šly peníze získané ze vstupného například na ochranu koní Převalského v Mongolsku či gaviálů v Indii.
 
zdroj: ČTK