Podle agentury Median má největší šanci na 2. kolo prezidentské volby Fischer

Největší šanci dostat se do druhého kola přímé prezidentské volby by teď měl bývalý premiér Jan Fischer. Podle červencového volebního modelu agentury Median by první kolo boje o Hrad vyhrál se ziskem 34,5 procenta hlasů. S odstupem za ním by skončil někdejší premiér Miloš Zeman, který by dostal 14 procent hlasů. Třetí by byl ekonom Jan Švejnar, kterému by v prvním kole dalo hlas 11,5 procenta lidí. ČTK má výsledky průzkumu Medianu k dispozici.  

Proti červnovému průzkumu si Fischer polepšil o 2,5 procentního bodu. Podporu zhruba třetiny lidí, kteří avizují svou účast u voleb, si ale drží už od jara. Zeman si od předchozího měsíce pohoršil o tři body a Švejnar o čtyři.

Na čtvrté příčce by podle Medianu skončila se sedmi procenty hlasů předsedkyně strany Suverenita Jana Bobošíková. Za ní by se umístili ministr zahraničí a šéf vládní TOP 09 Karel Schwarzenberg, ekonom Vladimír Dlouhý a místopředseda ČSSD a senátor Jiří Dienstbier, které by shodně volilo šest procent občanů. Místopředsedu Senátu Přemysla Sobotku (ODS) by rádo vidělo prezidentem 4,5 procenta Čechů. Podle 3,5 procenta lidí by se měl hlavou státu stát komunista Vladimír Remek.
 
Je třeba ale počítat se statistickou odchylkou, která může být u nejsilnějších kandidátů až 3,5 procenta a u nejslabších 1,5 procenta. Median do průzkumu navíc zařadil jen ty osobnosti, které před jeho začátkem kandidaturu na prezidenta ohlásily nebo ji nevyloučily. V červenci mezi nimi nově přibyl Vladimír Dlouhý, který podle Medianu odebral voliče Sobotkovi, Švejnarovi i Zemanovi.
 
Podle průzkumu by k prezidentským volbám přišlo 67,5 procenta dotázaných. Zhruba každý šestý člověk, který chce k volbám jít, si ale z dosavadních osobností neumí vybrat a nedokáže specifikovat ani přijatelné nebo zvažované možnosti. Lze tedy čekat, že podpora kandidátů se může ještě výrazně měnit působením volebních kampaní nebo debat, uvedl Median.
 
Pro nejširší skupinu lidí je nyní podle agentury přijatelný jako prezidentský kandidát Fischer. Mezi tři nejpřijatelnější ho zařadilo stejně jako v červnu 54 procent pravděpodobných voličů. Zeman je přijatelný pro 28 procent Čechů a Švejnar pro 20,5 procenta.
 
Agentura provedla průzkum od 2. července do 1. srpna a na otázky v něm odpověděla téměř tisícovka lidí starších 18 let.
 
zdroj: ČTK