Poprvé od roku 1990 klesla v Praze automobilová doprava

V Praze loni klesl objem automobilové dopravy o 1,2 procenta, jde o první pokles od roku 1990. Téměř o tři procenta klesla nákladní doprava, osobní o procento. Vyplývá to z ročenky pražské dopravy, kterou novinářům představil náměstek ředitele Technické správy komunikací hlavního města Prahy (TSK) Ladislav Pivec.

TSK od konce 70. let minulého století měří takzvané dopravní výkony na pražských komunikacích. Toto číslo uvádí, kolik kilometrů denně ujedou automobily na pražských silnicích. Výkony loni celkem klesly zhruba z 22,2 milionu kilometru na 21,93 milionu kilometru. "Dopravní výkony od roku 1990 strmě rostly. Byť je to (pokles o) jedno procento, je to zajímavý jev," řekl Pivec.

Příčin může být podle Pivce několik, na objemu dopravy, především té nákladní, se mimo jiné projevuje současná ekonomická krize. Vliv má i cena pohonných hmot a opatření, kterými město dopravu v centru omezuje, řekl.
 
TSK očekává, že podobný trend bude pokračovat. "Předpokládáme, že letos nedojde ke zvýšení objemu dopravy. Předpokládáme zachování současného stavu," uvedl.
 
Cestující se ale podle Pivce nepřesouvají do MHD. "Počet lidí v MHD se nezvedl. Snížila se celková mobilita, lidé méně cestují," upozornil.
 
Podle dnešního vydání deníku E15 dokonce loni počet lidí, kteří MHD využívají, klesl. Praha přišla o 100 milionů cestujících, polovina úbytku připadá na metro. Počet pasažérů v pražské MHD loni činil 1,123 miliardy.
 
I přes pokles objemu automobilové dopravy se Praha podle Pivce potýká s těžkou kamionovou dopravou. Denně metropolí projede 40.400 nákladních vozidel, z toho více než polovinu tvoří těžké nákladní automobily s hmotností nad deset tun s přívěsem a návěsové soupravy.
 
Z celkového počtu nákladních vozidel zhruba 60 procent městem pouze projíždí, u těžkých nákladních aut tvoří tranzit metropolí 70 procent. Nejvíce tranzitní nákladní dopravy jezdí mezi dálnicemi D1 a D8 a také mezi D1 a D5. V obou případech podle TSK jde o 3200 nákladních aut denně.
 
V Praze loni podle TSK o 22.713 vzrostl počet registrovaných osobních aut. V hlavním městě je tak evidováno 722.343 osobních automobilů, což znamená, že na jedno auto připadá na 1,7 obyvatele.
 
zdroj: ČTK