Pražská muzejní noc zpřístupní 65 objektů

Už podeváté otevřou pražská muzea a galerie své dveře lidem v netradičních nočních hodinách. Unikátní akce, během níž organizátoři například vloni zaznamenali téměř 182.000 návštěvnických vstupů, je ojedinělou možností navštívit muzejní a galerijní prostory ve zcela ojedinělé atmosféře. Pražská muzejní noc začne v sobotu 9. června od 19:00 a skončí hodinu po půlnoci. Zapojí se do ní 39 institucí, které zpřístupní 65 objektů.

Do Pražské muzejní noci se letos zapojil zatím nejvyšší počet institucí, mezi nováčky jsou například botanická zahrada, Dům národnostních menšin, MeetFactory a Novoměstská radnice. Tradiční expozice, výstavy a kulturní pamětihodnosti navíc ožijí neobvyklými akcemi. Budou mezi nimi přednášky, koncerty, filmové projekce i soutěže, mnohé z nich budou určeny dětem.

Idea akce zpřístupnit účastníkům kulturní prostory zdarma je zachována i letos, výjimkou jsou objekty Pražské informační služby a Vyšehradu, kde návštěvníci zaplatí symbolické vstupné. Opět budou vypraveny autobusy, které zdarma přepraví zájemce na speciálně připravených linkách. Centrálním přestupním bodem bude jako obvykle náměstí Jana Palacha u stanice metra A Staroměstská.
 
Informační stany budou umístěny na Václavském náměstí před historickou budovou Národního muzea v pátek 8. června od 12:00 do 19:00 hodin a v sobotu 9. června od 10:00 do 24:00 hodin. V sobotu bude stan umístěn i na náměstí Jana Palacha. Budou se rozdávat brožurky Pražské muzejní noci s informacemi o zpřístupněných objektech, doprovodných programech, akcích i dopravě.
 
Pro návštěvníky jsou připraveny webové stránky www.prazskamuzejninoc.cz s informacemi o akci, pro vlastníky chytrých telefonů jsou k dispozici mobilní verze webových stránek.
 
Akci pořádá Národní muzeum, Dopravní podnik a Asociace muzeí a galerií ČR za finanční podpory ministerstva kultury a magistrátu.
 
zdroj: ČTK