Servery: Žalobci obvinili Rittiga a Nečasovou kvůli únikům z BIS

Podnikatel Ivo Rittig byl dnes obviněn kvůli úniku informací z Bezpečnostní informační služby, napsaly s odkazem na nejmenované zdroje Lidovky.cz. V kauze byla podle serveru Novinky.cz obviněna také Jana Nečasová, dříve Nagyová. Obvinění by mohlo souviset s podezřením, že Nečasová Rittigovi předávala některé materiály tajné služby. Případ dozoruje olomoucké vrchní státní zastupitelství. Jeho šéf Ivo Ištvan ČTK informaci o obvinění nepotvrdil. 

"Nemohu potvrdit, ani říct žádnou informaci, protože v řízení, jehož podstatou je únik informací, je podávání jakýchkoliv informací veřejnosti limitováno," řekl ČTK Ištvan. "Nemůžu vám k této věci poskytnout žádné informace," sdělila ČTK Rittigova advokátka Karolína Babáková. 
    
O údajném obvinění Nečasové neměl žádné informace její advokát Eduard Bruna. "Nic o tom nevím. Předpokládám, že pokud by byla obviněna, tak by mi to sdělila, a to se nestalo," řekl ČTK. 
    
Podle Novinek.cz je v kauze kolem úniku informací z BIS obviněno více lidí. Není však mezi nimi někdejší šéf Úřadu vlády Lubomír Poul, přes kterého se podle původního podezření policie mohla Nečasová i přes nedostatečnou prověrku dostat k důvěrným zprávám tajných služeb. 
    
Bývalá ředitelka kabinetu premiéra Petra Nečase je stíhána také v kauze údajného zneužití tajné služby ke sledování někdejší Nečasovy manželky Radky na podzim 2012 bez vědomí tehdejšího ministra obrany. Figuruje také v případu z podplácení tří exposlanců ODS, kteří údajně získali pozice v podnicích se státní účastí výměnou za předem domluvené hlasování ve Sněmovně ohledně rozpočtu. Rittig byl zase nedávno obviněn v kauze jízdenek pro pražskou městskou hromadnou dopravu. 
    
Policie prý také prověřuje, jak Nečasová přišla k cennostem, které u ní kriminalisté našli po jejím zadržení. Šlo prý o šperky a kabelky za miliony korun. Údajně to byly podle médií provize za zařízení schůzek s Nečasem. 
 
zdroj: ČTK