Úřad práce prý povede bývalá šéfka Správy služeb zaměstnanosti

Novou ředitelkou centrálního úřadu práce by se měla stát bývalá šéfka Správy služeb zaměstnanosti Marie Bílková, která nyní působí na ministerstvu financí. Zjistily to týdeník Euro a server E15.cz. Ministerstvo práce informaci ČTK nepotvrdilo. Bílková má nahradit dosavadního ředitele Jiřího Kubešu, který ke konci měsíce rezignoval. Na personálních změnách v resortu se před nedávnem s ministryní práce dohodl premiér. 

"V tuto chvíli to nemůžeme ani potvrdit, ani vyvrátit," řekla ČTK k případnému jmenování Bílkové šéfka tiskového odboru ministerstva práce Martina Macková. Podle ní se o případných personálních změnách nyní jedná, není proto možné je přiblížit. Jasněji by mohlo být příští týden. Ministryně Ludmila Müllerová (TOP 09) vyloučila, že by Kubešu měl nahradit jeho náměstek Martin Žárský. 

Bílková působila v minulosti na ministerstvu práce. Věnovala se auditu. V roce 2007 ji tehdejší ministr a nynější předseda vlády Petr Nečas (ODS) jmenoval vrchní ředitelkou Správy služeb zaměstnanosti. Funkci podle E15.cz opustila v roce 2009 za vlády Jana Fischera, kdy resort vedl nynější náměstek Petr Šimerka. Nyní Bílková řídí na ministerstvu financí odbor financování kapitol státního rozpočtu, pod který spadá mimo jiné oddělení zaměstnanosti a sociálních věcí. Není v žádné straně, uvedl server. 
    
Nynější ředitel úřadu práce Jiří Kubeša funkci opustí ke konci měsíce. Bývalý šéf středočeského úřadu práce do ní nastoupil v červnu 2011, kdy ho jmenoval tehdejší ministr Jaromír Drábek (TOP 09). Před Kubešou instituci dva měsíce řídila někdejší šéfka libereckého úřadu práce Kateřina Sadílková. Zvítězila v konkurzu, podle dostupných informací byla jedinou kandidátkou. Sama se rozhodla post opustit. 
    
Struktura úřadů práce se změnila od dubna 2011, kdy začal fungovat jeden "superúřad". Zastřešil krajské pobočky s jednotlivými úřady po republice. Od loňska se pak úřady práce přestaly věnovat jen problematice zaměstnanosti, ale převzaly i část agendy a úředníků od radnic a začaly vyplácet dávky. Získaly i nový počítačový systém. Změny provázely potíže. Informační technologie nefungovaly, úředníci museli pracovat přesčas, lidé stáli fronty, dávky se opožďovaly. Nyní kritiku sklízejí sociální karty, které úřady vydávají. 
    
O personálních změnách a kritizovaných projektech, které odstartovalo bývalé vedení resortu, mluvil s ministryní práce koncem února premiér. Podle něj "jistá míra personální diskontinuity" bude pro ministerstvo prospěšná. 
 
zdroj: ČTK