Uvažujete o pořízení vlastního bydlení na hypotéku? Pospěšte si, bude hůř. ČNB přitvrdí

Pokud rozmýšlíte o pořízení vlastního bytu a jeho financování hypotékou, měli byste jednat rychle. Můžete totiž ušetřit nemálo peněz nebo se vyhnout situaci, že hypotéku vůbec nedostanete. Důvodem jsou stále rostoucí ceny nemovitostí i plánované kroky České národní banky (ČNB).  

Po zpřísnění pravidel pro poskytování hypotečních úvěrů, ke kterým již ze strany ČNB došlo (zvýšení úrokových sazeb, omezení výše hypotéky do maximálně 80 až 90 procent ceny nemovitosti, a to ještě jen pro omezené množství hypoték za rok, zároveň nemožnost dofinancovat zbylou část jiným úvěrem), se totiž centrální banka chystá k dalším krokům, které ovlivní hypoteční trh.

Guvernér ČNG Jiří Rusnok už před časem uvedl, že prognóza ČNB letos počítá ještě s jedním zvýšením základních úrokových sazeb. Bylo to už ostatně ve hře na zasedání ČNB nyní. Návrh neprošel, když pro hlasoval jen jeden centrální bankéř. Ale na tom, že zvýšení přijde během druhého pololetí, panuje mezi ekonomy a analytiky poměrně jasná shoda. Každé zvýšení úrokových sazeb samozřejmě splátky hypotečního úvěru prodražuje, očekává se, že hodnota úrokové sazby hypoték by se ke konci roku mohla přiblížit až k 3 %.

Jiné omezení ale může přijít ze strany ČNB ještě dříve. Už nyní na květnovém zasedání má totiž rozhodovat o možném zavedení tzv. příjmových stropů pro žadatele o hypotéky. Výsledek má oznámit 12. června a hovoří se o tom, že spíše než „zda“ stojí otázka, od kdy budou stropy zavedeny. 

Nařízení s největší pravděpodobností (detaily zatím ČNB tají, ale v minulosti už o některých opatřeních centrální bankéři hovořili) plánuje zavést dva limity: Dluh žadatele o hypotéku nebude moci být vyšší než 8násobek jeho ročního příjmu a zároveň splátka všech jeho dluhů nebude smět být vyšší než 40 procent měsíčního disponibilního důchodu. To učiní hypotéky nedostupné pro další část lidí, zejména těch mladých.

Chápu, že Česká národní banka má starost o stabilitu finančního sektoru, ale toto opatření podle mě trhu s bydlením spíše uškodí. Již předchozí zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték snížilo jejich dostupnost zejména pro mladé lidi a počet hypoték meziročně poklesl. Nemyslím si, že další zpřísnění pravidel je na místě. Tímto dalším nekoncepčním zásahem ČNB dojde k tomu, že o možnost vlastního bydlení přijde celá střední třída.

Obdobné opatření, kdy žadatel o hypotéku musí prokazovat svou finanční stabilitu, zavedla již například Národní banka Slovenska. Ta ale alespoň uvolnila kritéria pro mladé – lidé do 35 let, jejichž příjem nepřesahuje 1,3násobek průměrného příjmu, se budou moci zadlužit až do výše 9násobku svého ročního příjmu. O podobné úlevě pro mladé lidi prý u nás ale ČNB dle dosavadních vyjádření neuvažuje a zmiňovaný limit osminásobku ročního příjmu plánuje uplatňovat na všechny bez rozdílu.

Od naší politické reprezentace slýcháváme dokola sliby o podpoře mladých rodin, taková opatření centrální banky jdou ale přitom přímo proti tomuto cíli.

Pokud tedy zvažujete koupi bytu a žádost o hypotéku, nerozmýšlejte se moc dlouho. Již brzy se může stát, že vás vyjde ještě dráž nebo že se k hypotéce nedostanete vůbec.

RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s