Vojáci by měli dostat chybějící munici za 750 milionů korun

Vojáci by měli do konce roku 2015 dostat chybějící munici za 750 milionů korun. Vláda dnes projednala zakázku, kterou chce ministerstvo obrany v nejbližší době vypsat, řekl na tiskové konferenci ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Armáda by v tendru měla získat především střelivo pro ruční zbraně, ale i pro pandury nebo gripeny. Zakázka bude vypsána přes agenturu NSPA spadající pod NATO.

"Armáda potřebuje do značné míry doplnit munici, a to jak do ručních zbraní, tak i do stopadesátdevítek i do gripenů," uvedl Stropnický. Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška se bude munice nakupovat v letech 2014 a 2015.
 
Armáda počítá třeba s nákupem střeliva pro útočné pušky, samopaly, pistole, kulomety i odstřelovací pušky, ale také pro kanóny umístěné na pandurech, kulomety gripenů a vrtulníků Mi-171 nebo neřízené střely pro letouny L-159 Alca. Vojsko chce nakoupit i pyrotechnickou munici nebo klamné cíle. Desítky milionů kusů munice mají podle předpokladů stát 758,7 milionu korun.
 
Podle ministerstva obrany se podobné nákupy přes agenturu NATO v minulosti osvědčily, ceny se podařilo snížit v některých případech i o několik desítek procent. Důvodem je velikost zakázek, kdy agentura může díky nákupům i pro další země získat množstevní slevy nebo dosáhnout výroby munice, která se nevyrábí pravidelně. "Do soutěže samozřejmě mohou jít i české firmy, už v minulosti v řadě dodávek uspěl v soutěžích NSPA třeba Sellier & Bellot," poznamenal Pejšek.
 
Vojáci nedostatek munice opakovaně kritizují. Za prázdné sklady prý mohou úspory z minulých let, kdy byl armádní rozpočet opakovaně snižován. Na problém poukázal na červnovém zasedání sněmovního výboru pro obranu náčelník generálního štábu Petr Pavel. Pozemním a leteckým silám se prý nedostává střeliva za asi 5,6 miliard korun. "Jedná se nejen o munici na výcvik, ale především o tu, která chybí v zásobách," řekl podle armádního webu.
 
Zásoby by měly vojákům v případě bojů vydržet na 30 dnů, do té doby má podle plánů začít fungovat alianční systém zásobování. V případě krizového vývoje by nyní podle Pavla armáda zásoby včas nestihla sehnat.
 
zdroj: ČTK