Vojáci by měli dostat chybějící munici za 750 milionů korun

6. 08 2014 | Vojáci by měli do konce roku 2015 dostat chybějící munici za 750 milionů korun. Vláda dnes projednala zakázku, kterou chce ministerstvo obrany v nejbližší době vypsat, řekl na tiskové konferenci ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Armáda by v tendru měla získat především střelivo pro ruční zbraně, ale i pro pandury nebo gripeny. Zakázka bude vypsána přes agenturu NSPA spadající pod NATO.

"Armáda potřebuje do značné míry doplnit munici, a to jak do ručních zbraní, tak i do stopadesátdevítek i do gripenů," uvedl Stropnický. Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška se bude munice nakupovat v letech 2014 a 2015.
 
Armáda počítá třeba s nákupem střeliva pro útočné pušky, samopaly, pistole, kulomety i odstřelovací pušky, ale také pro kanóny umístěné na pandurech, kulomety gripenů a vrtulníků Mi-171 nebo neřízené střely pro letouny L-159 Alca. Vojsko chce nakoupit i pyrotechnickou munici nebo klamné cíle. Desítky milionů kusů munice mají podle předpokladů stát 758,7 milionu korun.
 
Podle ministerstva obrany se podobné nákupy přes agenturu NATO v minulosti osvědčily, ceny se podařilo snížit v některých případech i o několik desítek procent. Důvodem je velikost zakázek, kdy agentura může díky nákupům i pro další země získat množstevní slevy nebo dosáhnout výroby munice, která se nevyrábí pravidelně. "Do soutěže samozřejmě mohou jít i české firmy, už v minulosti v řadě dodávek uspěl v soutěžích NSPA třeba Sellier & Bellot," poznamenal Pejšek.
 
Vojáci nedostatek munice opakovaně kritizují. Za prázdné sklady prý mohou úspory z minulých let, kdy byl armádní rozpočet opakovaně snižován. Na problém poukázal na červnovém zasedání sněmovního výboru pro obranu náčelník generálního štábu Petr Pavel. Pozemním a leteckým silám se prý nedostává střeliva za asi 5,6 miliard korun. "Jedná se nejen o munici na výcvik, ale především o tu, která chybí v zásobách," řekl podle armádního webu.
 
Zásoby by měly vojákům v případě bojů vydržet na 30 dnů, do té doby má podle plánů začít fungovat alianční systém zásobování. V případě krizového vývoje by nyní podle Pavla armáda zásoby včas nestihla sehnat.
 
zdroj: ČTK
 
.
Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO
 

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO